Kupujemy auto na kredyt – na co się zdecydować?

Poleć ten wpis

Rodzina się powiększa, firma rozrasta, stare się zepsuło, promocja – kupujemy nowe auto! Nie stać nas jednak na zakup za gotówkę, więc decydujemy się na kredyt. Jak jednak wybrać właściwy kredyt i nie zginąć w gąszczu ofert?
Na początek warto sprawdzić, czy bank, w którym posiadasz już konto, nie ma specjalnej oferty dla swoich klientów. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest pojazd zakupiony na kredyt w ramach zabezpieczenia rzeczowego.

Na rynku usług kredytowych znaleźć można zarówno tradycyjne kredyty gotówkowe, jak i specjalistyczne, które udzielane są na zakup samochodu. Zaciągnięcie tego drugiego należy rozważyć w pierwszej kolejności. Generuje on mniej kosztów, a zainteresowany klient będzie musiał spełnić znacznie mniej formalności.?????????

Kredyt na zakup samochodu jest zazwyczaj tańszy od zwykłego kredytu gotówkowego z przeznaczeniem na dowolny cel. Jednak trzeba liczyć się z opcją „coś za coś“ – w zamian za tańszy kredyt banki żądają ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe (cesja polisy AC, bank współwłaścicielem auta, czyli zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie).

W większości przypadków wymagane jest dostarczenie kart pojazdu, co uniemożliwia kredytobiorcy sprzedaż auta w okresie trwania zobowiązania. Kredytodawca wymaga również, aby klient zakupił do samochodu ubezpieczenia autocasco, zabezpieczając się przed sytuacją w której pojazd ulegnie wypadkowi i jego wartość spadnie.

Ponadto każdy salon samochodowy, który oferuje nowe pojazdy współpracuje z bankami. Sprzedawca nie tylko będzie mógł przedstawić możliwe rozwiązania, ale również skorzystanie przez klienta z zaproponowanego kredytu może znacznie przyspieszyć całą procedurę. Trzeba jednak zwrócić uwagę zarówno na prowizję, RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) i dodatkowe koszty, którymi bank obciąży kredytobiorcę.

Istnieje kilka typów kredytów samochodowych, dzięki którym jesteśmy w stanie dopasować harmonogram spłaty rat do swoich zindywidualizowanych potrzeb i możliwości finansowych.

Kredyt samochodowy może być standardowy, czyli taki, który polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych zawieranych na dogodny dla nas okres (max. 10 lat)

Dla osób posiadających kwotę równą 50% wartości pojazdu, idealnym rozwiązaniem będzie kredyt jednoratowy. Kredytobiorca wpłaca wspomniane wcześniej 50%, a pozostałą kwotę opłaca np. po upływie roku, choć wymagane są tu dwie duże wpłaty (tzw. kredyt 50/50, 60/40, lub 30/30 itp.) do największych zalet tego rodzaju kredytu należy brak oprocentowania.

Innym rodzajem jest kredyt balonowy, który charakteryzuje się niskimi miesięcznymi ratami, obejmującymi 80% wartości pojazdu. Ostatnią ratą jest jednorazowa kwota równa pozostałych 20% wartości samochodu, co ważne – nie jest tu wymagana wpłata własna.

Warto także skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie, takich jak porównywarki finansowe, kalkulatory kredytowe, rankingi kredytów, aby samemu porównać oferty i wybrać najdogodniejszą opcję. Na etapie rozpatrywania ofert konieczne jest też zorientowanie się, czy bank wymaga wkładu własnego i na jaki okres rozłożone są raty kredytowe.