Co oprócz OC?

Poleć ten wpis

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest jedynym w naszym kraju obowiązującym wszystkich kierowców. Odpowiada ono wyłącznie za szkody wyrządzone przez nas innym osobom. Jak natomiast zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze, zarówno fizyczne jak i finansowe?

????????????Autocasco – gdy zdarzy się nieprzewidywalne

Pierwsze z dobrowolnych ubezpieczeń, w które warto zainwestować. Ochroni nas ono przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych, takich jak uszkodzenie, kradzież, zniszczenie lub utrata naszego pojazdu.

Komu jest potrzebne takie ubezpieczenie? Praktycznie każdemu, kto nie pali się do wydawania oszczędności na ciągłe naprawy auta. Wysokość składki zależy w tym wypadku od kilku czynników: wartości pojazdu, jego marki, wieku i przebiegu, a także tego, gdzie jest parkowany i ewentualnej bezwypadkowości. Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania i wiek właściciela.

Do wyboru mamy zwykle kilka opcji – od najtańszej i najmniej kompleksowej, aż po pełną ochronę (tzw. All Risk), za którą trzeba jednak trochę zapłacić.

Mimo, że ubezpieczenie AC nie jest w naszym kraju obowiązkowe, z pewnością nie można go zignorować. Ubezpieczyciele często proponują więc wykupienie pakietu OC + AC, co wydaje się być dobrym rozwiązaniem zapewniającym podstawową ochronę naszego samochodu, zarówno w sytuacjach losowych, jak i wypadkach zaistniałych z naszej winy.

Assistance – pomoc w trudnej sytuacji

 

Różnego rodzaju wypadki drogowe, niezależnie od ich skali, charakteryzują się swoją stresogennością. Nawet niewielka stłuczka potrafi kompletnie wytrącić nas z równowagi, a co dopiero poważny wypadek?

Warto zatem zatroszczyć się zawczasu o otrzymanie odpowiedniej pomocy w razie zaistnienia takiej sytuacji. W tym celu powstało ubezpieczenie Assistance. Wykupując je możemy być pewni, że jeśli przydarzy nam się wypadek, awaria lub kradzież otrzymamy natychmiastowe wsparcie różnego rodzaju fachowców, (którzy zaopiekują się zarówno naszym autem, jak i jego pasażerami), a także samochód zastępczy lub nawet zakwaterowanie w hotelu.

To ubezpieczenie przyda się osobom, dla których auto jest praktycznie drugim domem i nie mogą się bez niego obyć, a także tym, którzy najzwyczajniej w świecie nie czują się wystarczająco samodzielni.

Ubezpieczenie Assistance również dostępne jest w różnych wariantach, które różnią się między sobą zakresem oferowanej pomocy. Można także wykupić je na krótki okres, np. w ramach wyjazdu na wakacje.

 

NNW – lepiej pomyśleć zawczasu

 

Niestety wypadki zawsze się zdarzały, zdarzają i będą się zdarzać. Musimy mieć świadomość, że skutki niektórych z nich są tragiczne. Nie warto myśleć, że „mnie to nie dotyczy”, gdyż faktycznie nie dotyczy tylko tak długo, aż… zacznie.

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, w których uszczerbek na zdrowiu albo nawet śmierć poniesie kierowca pojazdu lub jego pasażerowie.

Składka takiego ubezpieczenia jest zwykle bardzo niska (dochodzi do maksymalnie 200 zł/rok), a zapewnia pomoc finansową w razie wypadku, którego konsekwencje okażą się tragiczne.

NNW przydatne jest zwłaszcza osobom, które są aktywnymi kierowcami i jedynymi żywicielami rodziny jednocześnie. Ubezpieczenie obejmuje różnego rodzaju wypadki „okołosamochodowe”, a więc nie tylko te, które przytrafią się na drodze, ale też podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu, na stacjach paliw, podczas postoju lub nawet wjazdu na posesję.