poleasingowy samochód dostawczy

Czy warto kupować auta poleasingowe?

Poleć ten wpis

Każdy, kto planuje kupno cztero- lub pięcioletniego używanego auta z pewnością spotka się z propozycją nabycia auta poleasingowego. Jakie są zalety takiego rozwiązania i czy warto z niego skorzystać?

 

Kiedy właściciele małych firm dochodzą do wniosku, że potrzebny jest im służbowy samochód, często decydują się na na leasing auta. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie tańsze niż kredyt i mniej od niego zobowiązujące, ponieważ po zakończeniu umowy nie trzeba takiego auta wykupować. W związku z tym każdego roku na rynek trafia cała flota pojazdów, z których zrezygnowali leasingobiorcy. Są to samochody stosunkowo nowe – około 4-5 letnie – zazwyczaj w dobrym stanie wizualnym i atrakcyjnie wycenione. Co więc może zniechęcać do zakupu?

 

Nie wszystko złoto…

 

Argumentem często przytaczanym przez przeciwników poleasingowych zakupów jest fakt, że są to zazwyczaj auta firmowe. Z zasady eksploatuje się je dużo intensywniej, niż prywatne auta – bardzo często zwrócone po zakończeniu umowy auta mają znaczne ubytki w podwoziu, uszkodzone zawieszenie lub zużyte części. W najgorszej sytuacji są osoby poszukujące małego, miejskiego auta, ponieważ trudno będzie znaleźć takie w dobrej kondycji technicznej. Oczywiście nie jest to regułą, ale w większości wypadków o auto, które planujemy zwrócić za jakiś czas dba się mniej niż o to, które kupiło się za własne, zarobione pieniądze. W dodatku nie jesteśmy w stanie uzyskać informacji dotyczącej tego, kto naprawdę był kierowcą pojazdu – w dokumentacji zawsze widniały będą dane firmy leasingowej.

 

Rodzaje aut poleasingowych

 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie każde auto zostało zwrócone po kilku latach, kiedy to zakończy się okres trwania umowy leasingowej. Samochody te pochodzić mogą z trzech rodzajów źródeł:

  • auta pokontraktowe – udostępniane były na zasadzie tzw. pełnego leasingu, który obejmował również serwisowanie auta. Po zakończeniu okresu trwania umowy pojazd wrócił do firmy leasingowej bez możliwości wykupienia go (tzw. najem długoterminowy),
  • auta powindykacyjne – które zostały odebrane leasingobiorcom, którzy nie opłacali przewidzianych w umowie rat,
  • auta po leasingu finansowym – ich serwisowanie nie leżało w obowiązku firmy leasingowej. Trafiają na rynek wtedy, kiedy użytkownik postanawia zrezygnować z ich wykupienia.

 

Zalety aut po leasingu

 

Większość firm zajmujących się długoterminowym udostępnianiem samochodów bardzo restrykcyjnie podchodzi do procedur dokumentowania eksploatacji pojazdów. Kupując auto po leasingu mamy zazwyczaj możliwość poznania całej historii serwisowania oraz pełnego przebiegu. Auta te zazwyczaj są też regularnie serwisowane, dzięki czemu możemy poznać ich rzeczywisty stan techniczny. Wystarczy porównać to ze stanem dokumentacji przeciętnego samochodu z rynku wtórnego, by przekonać się o przewadze aut poleasingowych.

 

Kupować czy nie kupować?

 

Zakup aut po leasingu może być bardzo korzystną opcją, jeżeli zachowamy zdrowy rozsądek oraz niezbędną ostrożność. Nawet trzy lub czteroletnie auto mechanicznie może prezentować się dużo gorzej niż auto o dekadę starsze, mimo że karoseria i wnętrze wyglądać będą dużo lepiej. Jeżeli jednak dokładnie zapoznamy się z dokumentacją techniczną i nie wzbudzi ona naszych zastrzeżeń, a zaufany warsztat potwierdzi sprawność samochodu – może okazać się, że trafiliśmy na doskonałą okazję zaoszczędzenia pieniędzy na kupnie auta.