Czy warto pokusić się o walutowy kredyt samochodowy?

Poleć ten wpis

Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, stajemy przed wieloma pytaniami. W jakiej instytucji wziąć na kredyt? Jaką formę kredytu wybrać? Jakie warunki spłaty nas interesują? W jakiej walucie zaciągnąć kredyt – w polskich złotówkach, czy walucie obcej? Oferty kredytów samochodowych w walutach obcych kuszą niższym oprocentowaniem. Narażone są jednak na ryzyko kursowe. Jaką decyzję powinniśmy zatem podjąć?
Kredyt samochodowy w obcej walucie często wydaje się być tańszy. W szczególności, gdy siła nabywcza złotego jest mocna, a nasz kredyt spłacamy w euro lub frankach szwajcarskich. Taka forma spłaty może pozwolić nam na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Niestety korzyści związane z kredytem w walucie obcej nie są gwarantowane, tylko opcjonalne. Warto więc pamiętać o stale zmieniającej się sytuacji gospodarczej.

VW0707 Różnice między leasingiem finansowym i operacyjnym

Ryzyko walutowe

W ekonomii istnieje takie pojęcie jak ryzyko walutowe. Związane jest ono jest z kursem danej waluty, a ten nigdy nie jest stały. Decydując się na kredyt walutowy, powinniśmy być świadomi ciągłych wzrostów i spadków wartości wybranej przez nas waluty. Jest to o tyle istotne, że wartość waluty automatycznie oddziałuje na wysokość naszych rat kredytowych. Mechanizm działania jest w tym przypadku prosty: spłacamy wyższe raty, gdy rośnie kurs waluty i niższe, gdy maleje. Pamiętajmy, że ryzyko walutowe jest nieuniknione i powinniśmy je brać pod uwagę już podczas podejmowania decyzji o kredycie samochodowym.

Korzyści kredytu w złotówkach

Co zyskamy decydując się na wybór kredytu w złotówkach? Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że wysokość rat, jaką ustalimy z kredytodawcą się nie zmieni. Nie będziemy musieli się stresować tym, że „euro poszło w dół” lub prognozy w kursie franków szwajcarskich przewidują wahania. Bezpieczeństwo wynika ze sposobu ustalania rat kredytowych – te spłacane w polskich złotych oparte są na dłuższych trendach, przez co są bardziej stabilne. Raty kredytów w walutach zagranicznych mogą być natomiast oparte na tendencjach z poprzednich trzech miesięcy.

Podejmując ryzyko

Niektóre waluty mają mniej więcej kurs stały. Uwarunkowane jest to ustabilizowaną sytuacją gospodarczą i polityczną. Warto wiec śledzić, co dzieje się na świecie i mieć to na uwadze wybierając walutę spłaty kredytu. Pamiętajmy jednak, że względna stałość niektórych walut nie niweluje wciąż istniejącego ryzyka walutowego.