Inwestycja czy fanaberia? Kredyt na samochód ciężarowy

Poleć ten wpis

Terminowa i rzetelna dostawa surowców, części czy gotowych produktów to jeden z najważniejszych dla wizerunku oraz zysków firmy aspektów działalności. Wykorzystywanie usług zewnętrznych – chociaż nierzadko, z uwagi na skalę działalności, stanowi jedyną możliwą opcję – pozbawia przedsiębiorcę pełnego zakresu kontroli nad tą dziedziną, często odpowiada także za zauważalną część kosztów. Rozwiązaniem może być wzięcie sprawy we własne ręce – i zakup pojazdu dostawczego dla firmy.

 

Jaki samochód wybrać – nowy, czy używany?

O ile sprawę konkretnej marki czy rodzaju pojazdu trzeba rozważać indywidualnie, a więc zgodnie z profilem działalności i odpowiednio do potrzeb – o tyle decyzja nad wyborem pomiędzy pojazdem nowym a używanym może być już rozpatrywana w sposób uniwersalny.

Podstawową zaletą pojazdu z drugiej ręki jest niska cena – co dla budżetu przeciętnego przedsiębiorstwa ma nieraz kluczowe znaczenie (chociaż w wielu przypadkach i tak niezbędny będzie kredyt na samochód użytkowy). Niestety, rozwiązanie takie ma sporo wad:

  • Samochody dostawcze zazwyczaj są znacznie intensywniej eksploatowane od aut osobowych. Nawet uwzględniając ich większą wytrzymałość, ogólny stan takiego pojazdu będzie zazwyczaj gorszy.
  • Koszty eksploatacji w samochodzie używanym są zwykle znacząco wyższe – od wyższego zużycia paliwa i materiałów eksploatacyjnych, poprzez koszt usuwania ewentualnych usterek i awarii aż po wyższe opłaty związane z ubezpieczeniem.
  • Znaczenie mogą mieć także trudności ze spełnieniem norm związanych z emisją spalin.

Pojazd nowy to z kolei wyższy koszt początkowy (i szybka – zazwyczaj – utrata wartości), wysokie koszty ewentualnego ubezpieczenia AC – ale i komfort związany z gwarancją, doskonały stan techniczny (co przekłada się także na zgodność z normami dot. emisji), niższe koszty eksploatacji – oraz ciężki do zmierzenia wpływ na wizerunek firmy.

Jak sfinansować zakup pojazdu dla firmy?

Najlepszą opcją jest, oczywiście, zakup ze środków własnych – niestety, podobnie, jak w przypadku innych „idealnych rozwiązań” najczęściej nie wchodzi on w rachubę. Przedsiębiorca zmuszony jest do skorzystania z jednej z wielu dostępnych form kredytowania, z których każda ma swoje wady i zalety.

  •  Leasing jest formą odpłatnego użyczenia pojazdu – charakteryzuje się uproszczoną procedurą, niższymi wymaganiami co do zdolności kredytowej oraz możliwością umieszczenia go w kosztach uzyskania przychodu. Wadą takiego rozwiązania są zazwyczaj nieco wyższe koszty, a także fakt, że pojazd pozostaje własnością firmy leasingowej.
  •  Kredyt gotówkowy – tradycyjna forma finansowania, która umiarkowany koszt łączy z długotrwałą i żmudną procedurą oraz obniżeniem zdolności kredytowej.
  •  Wyspecjalizowany kredyt na samochód – udzielany przez banki stowarzyszone z określoną marką samochodu – lub bezpośrednio przez dealerów, zazwyczaj charakteryzuje się najniższymi kosztami, często oferowane są także atrakcyjne pakiety ubezpieczeń lub dodatkowego wyposażenia. Wszystkie te zalety mają jednak pewną cenę – kredyt wyspecjalizowany zazwyczaj nie obejmuje pełnej oferty producenta, wspierając mniej popularne modele.

Czy zakup pojazdu dostawczego się opłacić?

Jeżeli dysponujemy rzetelnym i wypróbowanym partnerem, który na dodatek za swoje usługi pobiera rozsądne wynagrodzenie – to samodzielne zajęcie się transportem będzie na ogół nieopłacalne.
Jeżeli jednak borykamy się z niesolidnymi podwykonawcami, transport pochłania dużą część naszego budżetu lub po prostu chcemy rozwinąć działalność – to warto sprawdzić, co do zaoferowania ma rynek oraz instytucje finansowe.