kupno i rejestracja samochodu kupionego za granicą

Jak bezpiecznie i tanio sprowadzić auto z zagranicy?

Poleć ten wpis

Odłożyłeś trochę pieniędzy i planujesz zmianę auta? Z pewnością atrakcyjną opcją wydaje Ci się sprowadzenie go z zagranicy. Co prawda w Niemczech lub w Anglii można kupić auto w cenie dużo niższej niż w polskich komisach, ale niezbędna będzie wyjątkowa czujność – chwila nieuwagi podczas procedur sprowadzania pojazdu i jego rejestracji może bowiem dużo kosztować.

 
Kiedy planujemy kupić nowe auto w Polsce, mamy wiele możliwości sfinansowania tej transakcji – auto można wziąć w leasing, zapłacić za nie za pomocą kredytu na auto lub własnych oszczędności. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy samochód sprowadzić chcemy z innego kraju.

 

Samemu czy przez pośrednika?

 

Jeszcze kilkanaście lat temu handlarz autami sprowadzonymi z zachodu często był dla klientów wyrocznią – słuchali jego porad, kupowali rekomendowane przez niego pojazdy. Niestety, chęć zysku i związane z nią nagminne ukrywanie wad sprzedawanych samochodów zdecydowanie pogorszyło ich wizerunek,. Wiele osób decyduje się więc na kupienie samochodu na własną rękę – tym bardziej, że zarówno same wyjazdy na Zachód, jak i poszukiwanie odpowiedniego auta są obecnie znacznie tańsze i prostsze.

 

Nie zmienia to faktu, że niełatwo jest znaleźć pojazd w dobrej cenie i odpowiednim stanie technicznym, a jeżeli się to uda warto mieć ze sobą przygotowaną w dwóch językach umowę o kupnie i sprzedaży. Jeżeli auto kupujemy od firmy, wystarczy nam wystawiony przez nią rachunek. Zakupiony samochód można sprowadzić do kraju za pomocą lawety lub samemu nim przyjechać, ale to z kolei wiąże się z przymusem nabycia okresowych tablic rejestracyjnych i ubezpieczenia. Kolejne działania podjąć można już po powrocie do Polski.

 

Ubezpieczenie i rejestracja w Polsce

 

Aby móc legalnie jeździć zakupionym pojazdem dopełnić trzeba kilku formalności:

  • należy przetłumaczyć wszystkie dokumenty pojazdu na język ojczysty – oczywiście nie można zrobić tego samodzielnie, ponieważ urzędy zazwyczaj wymagają pieczątek tłumaczy przysięgłych,
  • rejestracja i badanie techniczne – rejestracji dokonać trzeba najpóźniej 30 dni po sprowadzeniu samochodu, więc i badanie techniczne wykonać trzeba odpowiedni wcześniej,
  • ubezpieczenie – OC musi zacząć obowiązywać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżeli nie dotrzymamy tego terminu musimy liczyć się z nałożeniem na nas kary,
  • akcyza i opłata recyklingowa – dwie opłaty, które również muszą zostać uiszczone. Należy zapłacić je w ciągu 1,5 miesiąca od sprowadzenia.

 

Zmiany w rejestrowaniu „anglików”

 

Czas na pozytywne wieści dla osób, które planują sprowadzić auto z Wielkiej Brytanii – od 29 maja 2015 w Polsce można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie bez przymusu wprowadzania zmian konstrukcyjnych. Nie oznacza to jednak, że takie auto jest od razu gotowe do wyjechania nim na drogę. Obowiązkowe zmiany, których trzeba dokonać to:

  • zmiana ustawienia kąta lusterek, które dostosować trzeba do prawostronnego ruchu,
  • dostosowanie prędkościomierz, który musi mierzyć prędkość w km/h,
  • wymiana reflektorów na dopasowane do jazdy prawą stroną drogi.

Brak przymusu przekładania całego układu kierowniczego z pewnością ułatwi życie posiadaczom sprowadzonych z wysp brytyjskich aut. Pozwoli to na zaoszczędzenie znacznej sumy, (którą to sumę uszczupli zakup dodatkowych ubezpieczeń) oraz zachowanie integralności konstrukcji samochodu, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo kierowcy.