Jak bezpiecznie przewozić dziecko do szkoły?

Poleć ten wpis

Od kwietnia 2015 w polskim prawie drogowym w życie weszły zmiany dotyczące przewozu dzieci. Przed nowelizacją prawa o ruchu drogowym dzieci powyżej lat 12 bez względu na wzrost mogły podróżować bez fotelika. Od maja kryterium nakazującym podróż w foteliku jest wzrost. Bez względu na wiek dzieci poniżej 150 cm mają obowiązek podróżowania w foteliku. O czym należy pamiętać przewożąc dziecko do szkoły/ przedszkola/ żłobka?

Co musisz wiedzieć o przewożeniu dziecka w samochodzie?

Często odwożąc dziecko do szkoły mamy do pokonania niewielką odległość, natomiast nawet w takim przypadku OLYMPUS DIGITAL CAMERAnależy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przepisach związanych z przewożeniem dzieci. Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech podczas podróży? Nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadza nowe zasady związane z podróżą dzieci w samochodzie. Dzieci o wzroście poniżej 150 cm, których waga nie pozwala na przewożenie w foteliku mogą podróżować bez niego na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie wzrostu powyżej 135 cm. Nie stosując się do przepisów nie tylko ryzykujemy bezpieczeństwo, ale też grozi nam mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Jakim autem do szkoły?

Warto pomyśleć o przystosowaniu samochodu do przewożenia dzieci już przy jego zakupie. Jeśli mamy dwójkę lub więcej dzieci z tyłu powinno być wystarczająco dużo miejsca na dwa foteliki. Przy trójce dzieci jedno z nich powyżej trzeciego roku może podróżować przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. Jeśli nasze dziecko ma nie więcej niż trzy lata nasz samochód musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Warto przemyśleć zakup auta rodzinnego, tak by spełniał wymogi dotyczące bezpieczeństwa a także wygody dziecka podczas jazdy. W tym przypadku może być nam potrzebny kredyt samochodowy. Kalkulator dostępny online pozwoli nam wyliczyć ratę kredytu.

Jaki fotelik wybrać?

Nieważne, czy planujemy zakup samochodu, czy nasze pociechy wozimy do szkoły używanym dotychczas samochodem, musimy pamiętać o przystosowaniu go do potrzeb malucha. Warto uważnie przeanalizować dostępne opcję przed zakupem fotelika. Zadanie mogą nam ułatwić rankingi fotelików. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka nie warto oszczędzać i wybrać opcję, która jest najwyżej oceniana. Warto też zapoznać się z instrukcją obsługi, by mieć pewność, że fotelik jest zamontowany poprawnie. Poświęcenie trochę uwagi i wybór odpowiedniego fotelika zapewni naszym pociechom bezpieczną drogę do szkoły/ przedszkola.

Normy europejskie i crashtesty

Fotelik samochodowy powinien bezwzględnie spełniać europejskie certyfikaty bezpieczeństwa ACE R44-03 i ACE R44-04. Normy te potwierdzają zgodność z europejskimi wymaganiami bezpieczeństwa. Bardziej rygorystyczne wymagania stawiają testy homologacyjne, np. ADAC. Dlatego warto zapoznać się z rankingiem fotelików w crashtestach. Ich wyniki pokazują, czy spełniają one wymogi dotyczące bezpieczeństwa i obsługi w skali 1 do 5.
Zanim wsiądziemy za kółka z naszą pociechą, warto poświęcić trochę czasu, by przygotować nasz pojazd do codziennej podróży do szkoły czy przedszkola. Wystarczy pamiętać o przepisach i zasadach bezpieczeństwa aby odbyła się ona bezpiecznie i bez stresu.