Jak sfinansować zakup samochodu?

Poleć ten wpis

Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez samochodu. Dzięki niemu jesteśmy mobilni i niezależni. Jego zakup to spory wydatek dla domowego budżetu, którego większość z nas nie jest w stanie pokryć jednorazowo. Jak w takiej sytuacji sfinansować zakup samochodu?

Kredyt na zakup auta nie musi być kredytem stricte samochodowym. Banki w swojej ofercie mają także inne produkty bankowe, za pomocą których można sfinansować zakup wymarzonego samochodu. Mowa tu m.in. o kredycie gotówkowym, kredycie inwestycyjnym czy też pożyczce hipotecznej.

Kredyt samochodowy w banku

W bankach możemy spotkać kredyty przeznaczone na zakup samochodu zarówno nowego, jak i używanego. W obu przypadkach takich ofert jest na rynku stosunkowo mało, biorąc pod uwagę ogólną liczbę banków w Polsce.

Poprzez kredyt na zakup samochodu (www.skoda-auto.pl/finansowanie/kredyt) można sfinansować kupno auta prosto od dealera, ale również od np. osoby fizycznej czy też z komisu. Przy niektórych ofertach, szczególnie jeżeli chodzi o zakup nowych samochodów, bank może żądać od kredytobiorcy wniesienia wkładu własnego. Im większy wkład własny, tym korzystniejsze oprocentowanie  możemy negocjować lub też wygodniejszy dla nas harmonogram i sposób spłaty.

Bardzo często kredytem samochodowym można sfinansować nie tylko zakup auta, ale także takich pojazdów jak; motocykl, quad, motorower czy skuter. Z kolei zabezpieczeniem kredytu na zakup samochodu jest zazwyczaj:

  • zastaw rejestrowy (umieszczenie wpisu w krajowym rejestrze zastawów),oraz
  • przewłaszczenie na zabezpieczenie (bank staje się współwłaścicielem samochodu).

Dodatkowym zabezpieczeniem bardzo często stosowanym przez banki udzielające kredytu samochodowego jest cesja praw z polisy AC.

Kredyt gotówkowy

Innym sposobem na zyskanie kredytu na zakup samochodu jest skorzystanie z kredytu lub pożyczki gotówkowej. Choć kredyt samochodowy jest rozwiązaniem tańszym niż kredyt gotówkowy (przede wszystkim dlatego, że jest zabezpieczony na pojeździe) to jednak kredyt gotówkowy o wiele łatwiej uzyskać i  są przy tym mniejsze formalności.

Jeśli więc kupujemy samochód na rynku wtórnym i nie potrzebujemy na niego dużej gotówki, a zależy nam na uproszczeniu procedury bankowej, warto rozważyć również takie źródło finansowania.

Kredyt gotówkowy nie ma ani określonego przeznaczenia, ani  przedmiotu zabezpieczenia. Dodatkowo zaciągając kredyt gotówkowy nie musimy mieć już upatrzonego samochodu – możemy mieć gotówkę na koncie i spokojnie czekać na okazyjny zakup. Banku nie interesuje także model auta, jego wiek czy pochodzenie (co przy kredytach samochodowych ma bardzo duże znaczenie). Kredyt gotówkowy daje więc kredytobiorcy dużą swobodę, jednak płaci się za to dodatkowo w postaci wyższych odsetek.

Pożyczka hipoteczna

Kolejną możliwością wzięcia kredytu na zakup samochodu jest skorzystanie z pożyczki hipotecznej. Jest ona niżej oprocentowana niż kredyt samochodowy, ale wymaga o wiele więcej czasu, formalności i poniesienia dodatkowych kosztów ( m.in. należy wykonać wycenę nieruchomości i ustanowić hipotekę).

Kredyt inwestycyjny

Przedsiębiorcy mają jeszcze jeden rodzaj kredytu, którym mogą sfinansować zakup samochodu – chodzi o kredyt inwestycyjny. Można go przeznaczyć nie tylko na zakup samochodu osobowego, ale także np. na zakup samochodu dostawczego (auta nowe jak i używane). Tak jak przy kredytach samochodowych, tu bank także będzie wymagał wkładu własnego kredytobiorcy oraz ustanowienia zabezpieczenia (np. na zakupionych pojeździe).

Przy kredycie bankowym przedsiębiorca ma możliwość obniżenia podatku dochodowego przez wpisanie odsetek i prowizji w koszty działalności firmy oraz odliczenia amortyzacji środka trwałego od przychodów firmy.

Oprócz kredytu, wiele banków oferuje przedsiębiorcom także możliwość skorzystania z leasingu. Charakteryzuje się on mniejszymi formalnościami oraz nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Leasing to dobre rozwiązanie, gdy planujemy zakup nowego auta, firma przynosi zyski, nabywany samochód jest drogi i zależy nam na stosunkowo krótkim okresie spłaty.

To, która oferta kredytu czy też innej formy finansowania zakupu auta będzie dla nas najkorzystniejsza zależy od bardzo wielu czynników. Zanim więc zdecydujemy się na wizytę w banku, zastanówmy się, czy zależy nam na zakupie auta nowego czy używanego, jakiej marki, ile potrzebujemy pieniędzy, jakie ewentualnie możemy przedstawić zabezpieczenie i przede wszystkim czy mamy dochody, które umożliwią nam spłatę zobowiązania w przyszłości.