Jak wybrać kredyt samochodowy?

Poleć ten wpis

Nabycie samochodu na raty wiąże się z koniecznością szczegółowego zapoznania się z ofertami banków i instytucji pożyczkowych. Uwagę należy zwrócić nie tylko na prowizje czy odsetki, ale również inne wymagania, które stawiane są kredytobiorcy.

 

Kupno pojazdu to poważna decyzja. Trzeba przemyśleć ją tym bardziej, jeżeli nabycie samochodu jest związane z podpisaniem umowy kredytowej w banku. Warunki, jakie zaproponuje pracownik instytucji finansowej zależą przy tym od wielu czynników.Handshake

Do najważniejszych należą:

  • rodzaj samochodu, jaki jest obiektem zainteresowania klienta (nowy lub używany)
  • zdolność kredytowa wnioskującego
  • preferowany czas trwania kredytu
  • wysokość opłaty wstępnej

Banki najchętniej finansują zakup pojazdów z salonów, gdyż są one najlepszym zabezpieczeniem spłaty kredytu.


Tradycyjny czy specjalistyczny?

 

Na rynku usług kredytowych można znaleźć zarówno tradycyjne kredyty gotówkowe, jak i specjalistyczne, które udzielane są na zakup samochodu.

Zaciągnięcie tego drugiego należy rozważyć w pierwszej kolejności. Generuje on mniej kosztów, a zainteresowany klient będzie musiał spełnić znacznie mniej formalności.

 

Z uwagi na fakt, że poszczególne banki kuszą promocjami, niskimi prowizjami czy brakiem konieczności posiadania wkładu własnego, ważne jest dokładne przeanalizowanie dostępnych ofert, aby wybrać najbardziej optymalną opcję.

Oferta kredytowa z salonu

Każdy salon samochodowy, który oferuje nowe pojazdy współpracuje z bankami. Sprzedawca nie tylko będzie mógł przedstawić możliwe rozwiązania, ale również skorzystanie przez klienta z zaproponowanego kredytu może znacznie przyspieszyć całą procedurę. Trzeba jednak zwrócić uwagę zarówno na prowizję, RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) i dodatkowe koszty, którymi bank obciąży kredytobiorcę.

Warto także skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie, takich jak porównywarki finansowe, kalkulatory kredytowe, rankingi kredytów, aby samemu porównać oferty i wybrać najdogodniejszą opcję.

Na etapie rozpatrywania ofert konieczne jest też zorientowanie się, czy bank wymaga wkładu własnego i na jaki okres rozłożone są raty kredytowe.

 

Zabezpieczenie dla banku

Osoby kupujące samochód na kredyt muszą być świadome tego, że bank będzie wymagał od nich zabezpieczenia. Zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest zakupione auto, dlatego tez często kredyty samochodowe są niżej oprocentowane niż tradycyjne pożyczki gotówkowe. Oznacza to, że do momentu spłaty kredytu w całości, nie ma możliwości dysponowania samochodem bez zgody banku. Cesja praw z podpisanej polisy AC jest aktualnie najczęściej stosowanym zabezpieczeniem.

Kolejne dotyczy umieszczenia stosownego wpisu w krajowym rejestrze zastawów – to tzw. zastaw rejestrowy. Przy tym typie zabezpieczenia teoretycznie możemy dokonać sprzedaży auta, jednak wiąże się to z dopełnieniem szeregu formalności i poniesieniem wysokich kosztów związanych z przerejestrowaniem auta.

Inną metodą zabezpieczenia jest przewłaszczenie, czyli przeniesienie własności na bank. Do momentu spłaty samochodu właścicielem lub współwłaścicielem auta jest instytucja finansująca.

Jako zabezpieczenie część banków wykorzystuje również depozyt karty pojazdu.  Jest ona zwracana właścicielowi w momencie spłaty ostatniej raty. To najlepsza opcja dla kupującego, bo nie ponosi on żadnych dodatkowych opłat.

W dobie dużej konkurencji na rynku i ilości ofert kredyty samochodowe są coraz bardziej dostępne, a formalności z nimi związane uproszczone i krótsze. Warto rozważyć różne opcje i porównać oferty, aby móc cieszyć się wymarzonym autem.