dobry kredyt na samochód pozwoli nam kupić wymarzone auto

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Poleć ten wpis

Każdego roku Polacy kupują około 250 tysięcy nowych aut, dużą część z nich na kredyt. Nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki zakupu samochodu. Przyjrzyjmy się propozycjom najczęściej wymienianym w rankingach uwzględniających czynniki istotnie wpływające na wysokość rat.

 

Koszt każdego kredytu znacząco wykraczaja poza nominalne oprocentowanie, ponieważ do jego składowych należą jeszcze m.in. takie elementy, jak oprocentowanie rzeczywiste, prowizja, ubezpieczenie czy rzadziej opłata przygotowawcza . Nie są to czynniki stałe, zmieniają się w zależności od wkładu własnego, którym dysponuje klient, oraz od długości okresu spłaty, o który wnioskuje. Aby wybrać najlepszy kredyt samochodowy trzeba sprecyzować swoje możliwości finansowe, dokładnie przeanalizować oferty wielu banków i porównać je ze sobą. Pomoże nam to wybrać kredyt najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Pomocne narzędzia

Podjąłeś decyzję o kupnie auta na kredyt, sprecyzowałeś ile wynosi Twój wkład własny i jaką kwotę miesięcznie jesteś w stanie poświecić na spłatę rat – ale co dalej? Pewnie zastanawiasz się, do którego banku się udać i o co pytać w trakcie negocjowania umowy. Na tym etapie warto skorzystać z darmowych, internetowych narzędzi stworzonych na potrzeby poszukiwania odpowiedniego kredytu. Najważniejsze i najbardziej przydatne z nich to:

  • wyszukiwarki kredytów – pomagają w szukaniu kredytu o określonych parametrach,
  • porównywarki kredytów – pozwalają na zestawienie propozycji różnych banków oraz porównywanie oferowanych przez nie warunków
  • kalkulatory kredytów samochodowych – obliczają raty kredytów,
  • aktualne rankingi kredytów – prezentują już wyselekcjonowane, najkorzystniejsze oferty na rynku.

 

Wyjątkowo pomocne są zarówno porównywarki, jak i tworzone na ich podstawie rankingi. Można dzięki nim łatwo sprawdzić czym różnią się od siebie oferty poszczególnych banków i jaki wpływ na całkowity koszt kredytu mają jego poszczególne składowe. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te narzędzia powinny pełnić funkcję jedynie informacyjną – ostateczną decyzję podjąć należy dopiero po szczegółowym zapoznaniu się ofertami interesujących nas banków.

Analiza przykładowego rankingu

Na potrzeby tego artykułu wyobraźmy sobie następującą sytuację: trzyosobowa rodzina planuje zakup nowego samochodu, dysponuje kwotą 10 tysięcy złotych, którą chce przeznaczyć na wkład własny, a jej miesięczny dochód wynosi 5 tysięcy złotych brutto. Rodzina wybrała auto o wartości 50 tysięcy złotych, a czas na spłacenie kredytu to 60 miesięcy.

Posiłkując się porównywarką kredytów wygenerowaliśmy ranking oparty na trzech parametrach – oprocentowaniu rzeczywistym, prowizji dla banku oraz wysokości raty. Jego wyniki prezentują się następująco:

  • Pierwsze miejsce zajmują dwie oferty, które przy przyjętych przez nas parametrach nie różnią się niczym. Są to propozycja promocyjna Getin Banku oraz standardowa oferta mBanku. W obydwu przypadkach rata wyniosłaby 762,02 zł przy rzeczywistym oprocentowaniu o wysokości 5,53% i zerowej prowizji.
  • Kolejną pozycję w rankingu stanowi standardowa oferta Getin Banku, nieco droższa od oferty promocyjnej, od której odróżnia ją wyższe oprocentowanie rzeczywiste (8,18%), a co za tym idzie – również wyższa rata kredytu (808,95 zł).
  • Trzecią pod względem konkurencyjności ofertę przedstawia bank BNP Paribas, który proponuje klientom oprocentowanie wynoszące 8,84% i ratę w wysokości 817,04 zł. Dodatkowo bank pobiera prowizję – 1% od całkowitej kwoty kredytu.
  • Ostatnia uwzględniona w rankingu propozycja to oferta francuskiego banku Crédit Agricole. Cechuje ją wysoka prowizja (aż 9.99%) oraz równie wysokie oprocentowanie (12,13%). Liczyć trzeba się więc z wysoką miesięczna opłatą – 870,97 zł.

Co jeszcze wpływa na koszt kredytu?

Jak już wspominaliśmy, czynników wpływających na całkowity koszt kredytu jest bardzo wiele. Do tej pory pokazaliśmy, jak wpływają na siebie zaledwie kilka z nich: wartość pojazdu, czas trwania kredytu i jego oprocentowanie, wkład własny kredytobiorcy i jego możliwości finansowe. Przy dokładniejszej analizie przydałoby się uwzględnić m.in. wiek samochodu, wysokość opłaty za pakiety ubezpieczeń oraz kwoty opłat przygotowawczych. Proces doboru kredytu odpowiedniego dla naszych możliwości nie jest więc tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Warto skorzystać z porad specjalistów w dziedzinie doradztwa finansowego, jednak samodzielne poszukiwania mogą znacznie skrócić czas spędzony w bankach.