Jak znaleźć najlepszy kredyt na samochód?

Poleć ten wpis

Stosunkowo niewielu Polaków może pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu nowego lub niemal nowego samochodu wyłącznie ze środków własnych – większość z nas jest zmuszona do skorzystania z jednej z dostępnych na rynku ofert kredytowych.

Rynek finansowy – klęska urodzaju

Typowa kwota kredytu, który pozwoli nam na zakup samochodu oscyluje w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych Nie zawsze trzymamy się przy tym wyłącznie kredytów samochodowych; równie popularne są kredyty konsumpcyjne. Jest to nisza bardzo atrakcyjna dla działających w Polsce banków i instytucji finansowych, w związku z czym ilość propozycji może nas przytłoczyć. W jaki sposób wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Na początek – określ własne wymagania

Wielokrotnie powtarzano, że nie istnieje jedna, uniwersalna oferta, która zaspokoi potrzeby każdego potencjalnego kredytobiorcy. Wysokość pożyczanej sumy, jej przeznaczenie, ilość rat czy wysokość wkładu własnego (a także wiele innych czynników) sprawiają, że każdy z nas oczekuje od banku czegoś innego, co z kolei sprawia, że, ze względu na wspomniane bogactwo ofert, nie zawsze jest w stanie znaleźć odpowiednią dla siebie propozycję.

Aby w trakcie spłacania kredytu, co może rozciągać się na wiele lat, nie żałować, warto rozpocząć poszukiwania od dokładnego określenia naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań

Na drodze do wymarzonych czterech kółek czeka na nas nie lada wyzwanie – wybór dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości kredytu to zadanie wymagające zarówno doskonałej znajomości rynku, jak i zrozumienia jego mechanizmów. Na szczęście nie zostajemy sami… Aby ułatwić sobie zadanie możemy skorzystać z szeregu udogodnień, które oferuje (nie zawsze bezinteresownie) szereg stron i portali. Do najważniejszych możemy zaliczyć kalkulator rat kredytu samochodowego – jeżeli właściwie określiliśmy własne możliwości, pozwoli to na wyeliminowanie żmudnego przeczesywania dziesiątek i setek stron dokumentów oraz dokonywania żmudnych obliczeń. Bardzo przydatne będą wszelkiego rodzaju poradniki i artykuły zawarte na portalach branżowych – na ogół napisane są zrozumiałym dla laika językiem, w przystępny sposób tłumacząc i wyjaśniając bardziej skomplikowane sprawy.

Nie okłamuj banku

Przyznanie kredytu z zasady poprzedzone jest badaniem przez przedstawicieli banku naszej zdolności kredytowej. Złośliwi określają ten proces jako „przekonywanie banku, iż w zasadzie kredyt nie jest nam do niczego potrzebny” – stanowi to podstawę do pozytywnego lub negatywnego rozpatrzenia naszej sprawy. Chociaż kryteria jej określania mogą się różnić w zależności od instytucji, to jednak na ogół wyniki są do siebie zbliżone. Nie rozpaczajmy, jeżeli decyzja będzie negatywna, oznacza to bowiem, że zdaniem osoby, która na ogół ma spore doświadczenie w tych sprawach, nie bylibyśmy w stanie kredytu spłacić, co byłoby sprawą kłopotliwą dla banku, a dla nas mogłoby oznaczać poważne problemy. Chociaż czar nowego samochodu jest silny, zastanówmy się, czy warto narażać dla niego naszą przyszłość.

Zawsze czytaj dokumenty

Jeżeli znaleźliśmy dobrą ofertę, a nasza zdolność kredytowa oceniona została pozytywnie – pozostała nam jeszcze jedna, niezmiernie ważna kwestia: dokładne zapoznanie się z umową. Konsekwencje naszej decyzji odczuwać będziemy przez wiele lat – warto zatem poświęcić trochę czasu i wysiłku, a wszelkie znalezione niejasności wyjaśnić w rozmowie z profesjonalistą. Na szczęście kolejne rekomendacje, wydawane przez KNF, w sposób znaczący wpłynęły na jasność zawartych w umowie sformułowań oraz zobowiązały instytucje finansowe do rzetelnego informowania Klienta, dzięki czemu cały proces jest obecnie znacznie prostszy.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala znacząco skrócić czas poszukiwania najlepszej dla nas oferty – nie zwalnia nas jednak z wysiłku oraz konieczności poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Dopiero decyzja, którą podejmiemy po rzetelnym wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności ma duże szanse okazać się decyzją dobrą – i uczynić nas szczęśliwymi i cieszącymi się dobrymi perspektywami na przyszłość posiadaczami kupionego na kredyt samochodu.