leasing auta, leasing konsumencki

Konsumencki leasing auta – jak to działa?

Poleć ten wpis

Nie masz gotówki, a bank nie udzielił Ci kredytu na wymarzony samochód? Najlepszym rozwiązaniem może być dla Ciebie konsumencki leasing auta. Zobacz, na czym polega leasing samochodu dla klientów indywidualnych.

Dlaczego konsumencki leasing auta staje się popularny?

Od 2010 roku konsumencki leasing auta staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla kredytów samochodowych. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła wtedy w życie „Rekomendację T”, która nakazuje bankom bardziej szczegółową kontrolę zdolności kredytowych. Firmy leasingowe nie podlegają pod KNF, dlatego te regulacje ich nie dotyczą. W związku z tym zdolności kredytowe określane przez leasingodawców są wyższe niż w bankach, co skutecznie przyciąga klientów.

Zalety leasingów konsumenckich

Firmy leasingowe konkurują o klienta nie tylko ze sobą, ale również z bankami. W związku z tym ich klienci mogą liczyć na coraz więcej atrakcyjnych korzyści. Wśród najważniejszych zalet konsumenckich leasingów aut znajdziesz:

  • wyższe zdolności kredytowe u leasingodawców niż w bankach,
  • możliwość wzięcia w leasing nie tylko samochodów, ale również motocykli czy quadów,
  • wykonanie przez firmę leasingową większości procedur, takich jak np. rejestracja pojazdu,
  • możliwość wykupienia polis OC i AC u leasingodawcy,
  • możliwość wzięcia w leasing auta używanego,
  • atrakcyjne rabaty, które wynikają ze współpracy firm leasingowych z dilerami samochodowymi lub komisami używanych aut.

Wady leasingów konsumenckich

Każdy sposób finansowania posiada jednak jakieś wady. W przypadku wzięcia samochodu w leasing musisz pamiętać o tym, że do momentu całkowitego wykupienia przez Ciebie samochodu jego właścicielem jest firma leasingowa. Oznacza to, że nie możesz swobodnie odsprzedać auta. Istotny jest również fakt, że w przypadku całkowitego zniszczenia lub kradzieży samochodu umowa leasingowa wygasa. W takiej sytuacja leasingodawca może zażądać od Ciebie natychmiastowej spłaty wszystkich zaległych rat.

Warunki finansowania auta przez firmę leasingową

Aby móc wziąć auto w leasing, musisz oczywiście potwierdzić swoje dochody, które pozwolą Ci spłacać raty. Pamiętaj również o tym, że warunkiem wzięcia samochodu w leasing bardzo często jest ubezpieczenie pojazdu w pełnym zakresie. Oznacza to, że konieczne może być wykupienie nie tylko polisy OC, ale także AC oraz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (polisa NNW). Firmy leasingowe mogą również wymagać od Ciebie naprawy auta wyłącznie w autoryzowanych serwisach.