kredyt na auto

Kredyt na auto używane – co powinieneś wiedzieć?

Poleć ten wpis

Zakup samochodu to duży wydatek, dlatego jeśli marzymy o nowym samochodzie z salonu, kredyt na auto nierzadko wydaje się być koniecznością. Jednak co w przypadku samochodów używanych? Co proponują banki w tego typu sytuacjach i jakie są zasady udzielania kredytu na używane modele?

Okres kredytowania zależny od wieku samochodu

W przypadku kredytu na auto używane, banki ściśle określają zasady dotyczące okresu kredytowania i wieku samochodu. Wg niektórych kredytodawców wiek samochodu w momencie zaciągnięcia kredytu nie powinien przekroczyć 5 lat, wg innych – na przykład 8. Często tez banki określają, jaki limit wieku samochód może osiągnąć pod koniec kredytowania – np. 8 lat lub 16 lat. Oznacza to, że okres kredytowania jest ściśle uzależniony od wieku samochodu, tzn. jeśli bank zastrzega sobie, że pod koniec kredytowania auto nie może być starsze niż 16 lat, a w momencie brania kredytu samochód jest 5-letni, w takim przypadku okres kredytowania wynosi 11 lat. Pamiętajmy jednak, że im krótszy okres spłacania kredytu, tym niższe oprocentowanie nominalne.

Kredyt na auto używane – ile można dostać?

To, jak wysoki kredyt na auto używane dostaniemy, zależy od regulacji banku. Niektórzy kredytodawcy nie wymagają wkładu własnego, a dodatkowo są w stanie udzielić kredytu nawet w wysokości 125% wartości auta. Inne banki udzielają kredytu w wysokości np. 70% wartości samochodu, a dodatkowo wymagają wkładu własnego w postaci pozostałych 30% wartości pojazdu.

Kredyt na samochód – ile kosztuje?

Koszty kredytu to nie tylko kilkunastoprocentowe odsetki. Biorąc kredyt na samochód należy uwzględnić także koszty prowizji przygotowawczej, która wynosi średnio 3%. W efekcie statystyczny kredyt w Polsce kosztuje kredytobiorcę ok. 15%.

Kto może dostać kredyt na auto?

Ubiegając się o kredyt na samochód, należy przedstawić w banku następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty i jeden dodatkowy dokument (np. prawo jazdy)
  • Zaświadczenie o dochodach (lub ostatni odcinek emerytury/renty)

Dla banku udzielającego kredyt ważna jest także pozytywna historia kredytowa, a także wysokość comiesięcznych zobowiązań.