kredyt na samochód dla firm o czym warto wiedzieć

Kredyt na samochód dla firm – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Poleć ten wpis

Twoja firma nie może pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę? Zobacz, co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt na samochód dla firm.

Jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt na samochód dla firm?

Czas to pieniądz, szczególnie dla przedsiębiorcy. Aby zatem nie tracić go zbyt dużo i nie wyjść z banku z kwitkiem, a przynajmniej z pewną dozą informacji, warto dobrze przygotować się do rozmowy o kredyt na samochód dla firm. Jak to zrobić?

Ustal, jakiego potrzebujesz samochodu

Jest to o tyle istotne, że od typu i przeznaczenia pojazdu zależy jego cena, a od ceny – wysokość kredytu, który planujesz zaciągnąć. Pamiętaj, że samochód ciężarowy będzie droższy niż dostawczy czy osobowy. Zastanów się również, czy twoja firma potrzebuje samochodu wysokiej klasy, czy wystarczy jej auto ekonomiczne.

Wybierz bank

Oferty kredytów na samochód dla firm ma niemal każdy bank. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z przynajmniej kilkoma, by wybrać najkorzystniejszą dla finansów swojej firmy. Pamiętaj o tym, że coraz większą popularnością cieszą się banki samochodowe, czyli banki producentów samochodów, które oferują kompleksowe usługi – sprzedaż aut, kredyty i ubezpieczenia.

Przygotuj dokumentację

Podczas składania wniosku o kredyt będziesz potrzebować:

  • NIP-u i REGON-u firmy,
  • zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami oraz składkami na ubezpieczenie,
  • dokumentacji dochodów firmy,
  • stanu majątkowego.

Kredyt samochodowy czy kredyt obrotowy?

Bank może udzielić twojej firmie kredytu na samochód lub kredytu obrotowego, czyli takiego, który możesz przeznaczyć na dowolne wydatki związane z przedsiębiorstwem. Jakie zalety i wady mają te opcje?

Kredyt samochodowy

To rodzaj kredytu, którym możesz sfinansować jedynie zakup auta. Takie kredyty są oprocentowane dużo korzystniej dla przedsiębiorstw. Jednak przy wyborze tej opcji musisz liczyć się z tym, że pojazd będzie własnością lub przynajmniej współwłasnością banku. Twoje przedsiębiorstwo stanie się wyłącznym właścicielem samochodu dopiero po całkowitej spłacie kredytu.

Kredyt obrotowy

Przy tej opcji samochód nie jest zabezpieczeniem kredytu, dlatego jego oprocentowanie będzie wyższe. Plusem jest jednak to, że firma od początku jest właścicielem pojazdu, dzięki czemu twoje przedsiębiorstwo może sprzedać go w dowolnym czasie.

Jak ograniczyć koszty podatkowe przy zakupie auta na kredyt?

Firmowy samochód jest uznawany za składnik majątku firmowego, a koszty jego eksploatacji można traktować jako koszty uzyskania przychodu firmy. Jeśli uzyskujesz kredyt na samochód dla firm, możesz odliczyć również koszty podatkowe, czyli:

  • opłaty kredytowe (manipulacyjna, za uruchomienie linii kredytowej, ubezpieczenie kredytu),
  • odsetki od kredytu,
  • odpisy amortyzacyjne.

Samochód firmowy na kredyt – czy można go amortyzować?

To zależy od warunków umowy kredytowej. Jeśli zabezpieczeniem kredytu jest cała wartość samochodu, wówczas do momentu całkowitej spłaty jego właścicielem jest bank. W takich okolicznościach amortyzacja jest niemożliwa.

Jak to działa w przypadku, gdy pojazd jest współwłasnością banku i twojej firmy? Załóżmy, że bank jest właścicielem auta w 50%. W amortyzację możesz wpisać wtedy połowę kosztów samochodu. Drugą połowę zamortyzujesz po całkowitej spłacie kredytu.