optymalna oferta kredytowa na samochód dla firmy

Kredyt na samochód dla firm – co powinieneś wziąć pod uwagę?

Poleć ten wpis

Decydując się na kredyt na samochód dla firmy, warto być świadomym szeregu parametrów, które decydują o jego finalnym koszcie, a także dokładnie przeanalizować wszelkie warunki przyznawania finansowania. Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, decydując się na kredyt na samochód firmowy!

Kredyt na samochód dla firm a wiek samochodu

Ryzyko kredytowe jest wyższe w przypadku samochodów używanych, dlatego w tym wypadku banki mogą stosować wyższe oprocentowanie kredytu, wzrastające proporcjonalnie do wieku pojazdu. Często też kredytodawca określa limit wieku samochodu, na który możemy wziąć kredyt – może to być np. 8 lub 12 lat w zależności od banku. Podsumowując, należy być świadomym, że mimo iż zdarzają się przypadki kredytodawców, oferujących stałe oprocentowanie, kredyt na samochód dla firm jest zazwyczaj droższy w przypadku samochodów używanych i odwrotnie – tańszy w przypadku pojazdów nowych.

Prowizja banku i oprocentowanie kredytu na auto

Oprocentowanie kredytu różne jest u każdego kredytodawcy, a wpływ na nie ma m.in. wspomniany wyżej wiek auta czy – jak w przypadku niektórych banków – okres kredytowania. Dla samochodów nowych oprocentowanie kredytu może wynosić przykładowo:

  • od ok. 2,99 % (w przypadku kredytu 12-miesięcznego),
  • przez 6,99 % – 7,99 % (w przypadku kredytów odpowiednio – 24-miesięcznego i 36-miesięcznego),
  • aż po ok. 9,99 % przy kredycie 60-miesięcznym.

Niektóre banki nie różnicują oprocentowania ze względu na okres kredytowania, zatem możliwa jest np. opcja zawarcia kredytu 96-miesięcznego (a nawet 120-miesięcznego!) z oprocentowaniem na poziomie 7,51 %.

Ważną kwestią podnoszącą lub obniżającą oprocentowanie kredytu jest także ocena zdolności kredytowej kredytobiorcy. Mnogość czynników wpływających na koszty kredytu sprawia, że faktyczne oprocentowanie ustalane indywidualnie określa dopiero RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

RRSO zależy m.in. od:

  • terminu spłaty (okresu kredytowania),
  • wysokości kredytu,
  • zdolności kredytowej kredytobiorcy,
  • wieku auta,
  • innych czynników, w zależności od danego kredytodawcy.

Koszt kredytu może podnieść także prowizja banku za jego udzielenie. Szukając kredytu na samochód dla firm, należy szczególnie przyglądać się wysokościom prowizji poszczególnych banków, jako że opłaty te mogą wynosić od 0 do kilku procent. Dodatkowa prowizja może być także pobierana w przypadku, gdy zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu.

Kredyt na samochód dla firm – zabezpieczenie kredytu

Zazwyczaj zabezpieczenie kredytu na samochód dla firm występuje w dwóch postaciach:

  • cesji prawa z polisy AC,
  • przewłaszczenia.

Pierwsze zabezpieczenie daje kredytodawcy pewność, że w przypadku kradzieży auta lub jego zniszczenia środki z polisy zostaną przeznaczone na spłatę kredytu, natomiast drugie zabezpieczenie daje kredytodawcy prawo do zajęcia pojazdu w przypadku niespłacania rat kredytu przez kredytobiorcę.

Poszukując idealnego kredytu na samochód dla firm, warto na początku przyjrzeć się ofercie banku, w którym posiadamy już rachunek osobisty. Może okazać się, że nasz dotychczasowy bank doceni naszą lojalność, oferując stosunkowo korzystne warunki udzielenia kredytu.