kredyt na samochód dla firm, leasing czy za gotówkę?

Kredyt na samochód dla firm czy leasing?

Poleć ten wpis

Chcesz kupić samochód dla swojej firmy i zastanawiasz się, którą z tych opcji wybrać? Sprawdź, z czym wiąże się kredyt na samochód dla firm, a z czym leasing i wybierz najdogodniejszą dla siebie opcję.

Kredyt na samochód dla firm, leasing, a może gotówka? Wiele opcji do wyboru

Wiesz już, że zakup nowego samochodu dla Twojej firmy to konieczność, ale nie wiesz, na jaki sposób finansowania się zdecydować? Do wyboru masz zakup auta za gotówkę, skorzystanie z leasingu lub kredyt na samochód dla firm. Każda z tych opcji ma swoje zalety i warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kredyt na samochód dla firm

Aby w banku ubiegać się o kredyt na samochód dla firm musisz przygotować pełną dokumentację swojej firmy. Dodatkowo bank może wymagać zaświadczenia o terminowych płatnościach składek ubezpieczeniowych i podatków. Ponadto instytucje finansowe biorą pod uwagę staż działalności firmy. Minimum, którego trzyma się większość banków, to pół roku, ale niektóre z instytucji wymagają przynajmniej dwuletniego stażu prowadzenia działalności.

Kredyt samochodowy a kredyt obrotowy

Kredyt samochodowy jest korzystniej oprocentowany w porównaniu do kredytu obrotowego, gdyż jest przeznaczony na konkretny cel – w tym wypadku samochód. Ponadto zabezpieczenie w kredycie samochodowym stanowi przedmiot zakupu, czyli auto. W przypadku tego kredytu bank jest współwłaścicielem pojazdu do momentu jego całkowitej spłaty. Kredyt obrotowy jest wyżej oprocentowany, ponieważ nie jest udzielany na konkretny cel i bank nie posiada zabezpieczenia np. w postaci pojazdu.

Leasing na samochód

Leasing na samochód wiąże się bardziej uproszczoną procedurą jego przyznawania niż ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego. Ponadto sam leasing nie musi wiązać się z wykupieniem auta po zakończeniu jego trwania, a leasingobiorca może spłacać niższe raty pokrywające koszty użytkowania auta. Oczywiście dla chętnych dostępna jest opcja, która pozwala wykupić samochód pod koniec trwania leasingu.

Kupno auta za gotówkę

Na takie rozwiązanie decydują się właściciele, których firmy już od dłuższego czasu istnieją na rynku, a przedsiębiorstwo przynosi wystarczająco wysokie zyski, dzięki którym bez problemu mogą rozważyć zakup auta za gotówkę. Taki zakup jest najmniej skomplikowany, nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami finansowymi i jest załatwiany od ręki. Za gotówkę możesz również kupić auto używane – niezależnie od jego wieku. Pamiętaj jednak, aby dobrze przeliczyć swoje oszczędności, gdyż po zakupie auta warto jeszcze mieć przy sobie kwotę, którą możesz przeznaczyć na niespodziewane wydatki.