kredyt na samochód dla firm

Kredyt na samochód dla firm: u producenta czy w innym banku?

Poleć ten wpis

Banki prowadzone przez producentów samochodów mogą zaproponować bardziej korzystną ofertę kredytową niż „typowy” bank, jednak trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Czy warto wziąć kredyt na samochód dla firm w tzw. motobanku?

Kupując pojazd firmowy, przedsiębiorcy mają do wyboru leasing lub kredyt. Na tym jednak proces decyzyjny się nie kończy – do dyspozycji są przecież usługi banków „standardowych” i banków prowadzonych przez producentów samochodów. Jak można się spodziewać, takie dedykowane instytucje często proponują bardziej opłacalną ofertę – jednak również one mają swoje wady. Jakie są korzyści, a jakie ograniczenia, gdy wybierzemy kredyt na samochód dla firm w banku producenta?

Kredyt na samochód dla firm – motobank opłaca się bardziej?

Wielu producentów proponuje klientom własne usługi finansowe – VW Bank, Toyota Bank i Citroën Bank to tylko niektóre z przykładów. Koncentrując się na motoryzacji, tego rodzaju instytucje często są w stanie zaoferować większy wybór możliwości kredytowania i spłacania rat za samochód. Obok kredytów z miesięczną ratą znajdziemy np. kredyt 50/50, 3 razy 33% lub 4 razy 25%. Do dyspozycji mamy też tzw. kredyt balonowy, w ramach którego możemy wymienić auto na nowe wraz z końcem okresu kredytowania.

Oczywiście, tego typu propozycje coraz częściej znajdziemy też w ofercie kredytowej „standardowych” banków. Zazwyczaj jednak oprocentowanie, które określają motobanki, jest bardziej atrakcyjne – podobnie niższe bywają także prowizje i inne opłaty. Na takie warunki pozwolić mogą sobie zwłaszcza te banki, które finansują zakup samochodu określonej marki.

Wady motobanków

Za minus motobanków często poczytuje się ograniczenie usług wyłącznie do konkretnej marki. Z drugiej strony – sytuacje, w których o wyborze danego modelu decyduje jedynie sposób jego finansowania, należą raczej do rzadkości (choć w przypadku leasingu lub kredytu na samochód dla firm może mieć to duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku zakupu floty pojazdów). Za inną wadę ofert motobanków uznawane są ograniczone okresy kredytowania – „standardowe” banki mogą udzielać kredytów na dłuższy czas, co pozwala np. obniżyć miesięczne raty.