oprocentowanie kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy: oprocentowanie i prowizja a koszty

Poleć ten wpis

Udzielając kredytów, banki zarabiają na odsetkach i prowizji. Mając świadomość, jak opłaty te wpływają na ostateczny koszt finansowania, możemy wybrać najbardziej opłacalną ofertę. Co jest ważniejsze, gdy wybieramy kredyt samochodowy – oprocentowanie czy prowizja?

Produkty bankowe, takie jak leasing lub kredyt, są podstawowym źródłem dochodów banków. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że za udostępnione klientom środki banki pobierają opłaty – dlatego, spłacając pożyczkę albo kredyt, nie tylko oddajemy kredytodawcy pieniądze, których potrzebowaliśmy, ale też dodatkową kwotę. Pamiętajmy jednak, że owa kwota może mieć różną wysokość, zależnie od parametrów, jakie ma nasz kredyt samochodowy. Oprocentowanie i prowizja mają bowiem różny wpływ na ostateczny koszt usługi, zwłaszcza w związku z okresem kredytowania.

Kredyt samochodowy: oprocentowanie wiąże się z czasem

Oprocentowanie kredytu decyduje o wysokości odsetek. Jego wartość wyrażana jest w skali rocznej – w przypadku oferty z oprocentowaniem 8% oznacza to zatem, że przy rocznym okresie kredytowania będziemy musieli zapłacić bankowi dodatkowe 8% udostępnionej kwoty. Wysokość odsetek jest więc bezpośrednio związana z upływem czasu, ponieważ oprocentowanie naliczane jest przez cały okres, na który został udzielony kredyt.

Prowizja kredytu samochodowego

Prowizja za udzielenie kredytu jest z kolei stałą opłatą, której wartość zależy od wysokości udostępnionej nam kwoty (gdy wyrażona jest w procentach). Jest naliczana jednorazowo, choć również możemy spłacać ją w ramach comiesięcznych rat. W jej przypadku długość okresu kredytowania nie ma żadnego znaczenia.

Oprocentowanie czy prowizja – co ma większe znaczenie?

Mając powyższe fakty na uwadze, możemy stwierdzić, że gdy potrzebny jest nam kredyt na krótki okres, powinniśmy rozglądać się za ofertami, w których oprocentowanie może być wysokie, ale prowizja będzie możliwie niska. W takim kredycie to ona będzie bowiem generować najwyższe koszty.

Jeżeli z kolei interesuje nas kredyt z dłuższym okresem spłaty, największe koszty mogą wynikać z odsetek – w takim przypadku najlepiej zdecydować się zatem na ofertę z niskim oprocentowaniem, nawet jeśli prowizja będzie stosunkowo wysoka.