kredyt samochodowy z niskimi ratami

Kredyt samochodowy z niską ratą – na czym polega?

Poleć ten wpis

Chciałbyś regularnie wymieniać auto na nowe? Żaden problem! Umożliwi ci to kredyt samochodowy z niską ratą. Dzięki temu stosunkowo nowemu produktowi bankowemu możesz wymieniać auto na nowe nawet co 3 lub 4 lata. Dowiedz się więcej o tym sposobie finansowania auta!

Niska rata w kredycie samochodowym

Kredyt samochodowy z niską ratą (inaczej zwany kredytem z wysokim wykupem) to stosunkowo nowa opcja kredytowa, idealna dla tych, którzy szukają elastycznego sposobu na sfinansowanie samochodu. Zazwyczaj kredyt taki zaciągany jest na stosunkowo krótki czas – 3 lub 4 lata. Na czym dokładnie polega ta forma finansowania samochodu? Przede wszystkim kredyt spłacany jest w niskich miesięcznych ratach (nawet o 60% niższych niż w przypadku tradycyjnego kredytu samochodowego). Niskie miesięczne raty pokrywają jedynie rynkową utratę wartości pojazdu, a nie całą wartość samochodu. Co więcej, w przypadku tego finansowania bank samochodowy wymaga niskiego wkładu własnego, a często – zerowego. Niskie raty, a także niski wkład własny sprawiają, że kwota wykupu samochodu na koniec umowy jest relatywnie wysoka, jednak kredytobiorca nie ma obowiązku dokonywania wykupu pojazdu – może oddać go do salonu po zakończeniu umowy.

Do najważniejszych cech kredytu samochodowego z niską ratą należą:

  • niski wkład własny – od 0% wartości pojazdu,
  • krótki okres kredytowania – 3 lub 4 lata,
  • niskie miesięczne raty,
  • możliwość wyboru sposobu zakończenia umowy.

Zakończenie umowy kredytowej – 3 możliwości

Ciekawą zaletą kredytu samochodowego z niskimi miesięcznymi ratami jest elastyczność sposobu zakończenia umowy. Kredytobiorca ma do wyboru 3 opcje:

  • całkowitej, jednorazowej spłaty auta,
  • ratalnej spłaty auta,
  • zwrotu auta do salonu.

Decyzję o zakończeniu umowy można podjąć dopiero przed terminem jej wygaśnięcia, a nie podczas jej podpisywania. Co więcej, w przypadku wyboru trzeciej opcji kredytobiorca ma zagwarantowaną przez dealera kwotę odkupu samochodu. W przypadku opcji zwrotu auta do salonu to dealer, a nie kredytobiorca, musi martwić się późniejszą sprzedażą samochodu na rynku wtórnym.

Jak zwrócić auto do salonu?

Na 60 dni przed zakończeniem umowy przedstawiciel banku samochodowego skontaktuje się z tobą, by przedstawić ci 3 opcje rozwiązania umowy. O swojej decyzji musisz poinformować bank na 30 dni przed zakończeniem umowy. Na 2 tygodnie przed wygaśnięciem umowy samochód poddawany jest ocenie rzeczoznawcy. Za ewentualne uszkodzenia stwierdzone przez rzeczoznawcę należy uiścić opłatę nie później niż na tydzień przed końcem umowy. Następnie klient i bank podpisują umowę odkupu pojazdu, a kredytobiorca przekazuje bankowi kluczyki do pojazdu.