Krok po kroku: rejestracja samochodu kupionego w kraju i za granicą

Poleć ten wpis

Zakup auta wiąże się z wielką ekscytacją, ale też… ogromem formalności. Warto wiedzieć jakie dokumenty i procedury musimy przejść, by jak najszybciej czerpać przyjemność z jazdy.

W przypadku auta zakupionego w Polsce należy udać się do właściwego miejscu zameldowania Wydziału Komunikacji i przedstawić potrzebne dokumenty. Według polskiego prawa za zarejestrowanie lub przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni od daty kupna.

Wymaga?????????ne dokumenty to:

 •  wypełniony wniosek o rejestrację(jest dostępny na miejscu w urzędzie)
 • dokument potwierdzający nabycie pojazdu, a więc fakturę lub opłaconą wcześniej w urzędzie skarbowym umowę kupna-sprzedaży
 • dowód rejestracyjny auta
 • kartę pojazdu (chyba że nie była wydana)
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC (potrzebny tylko do wglądu)
 • aktualny odpis z KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) (tylko w przypadku osoby prawnej)
 • zaświadczenie o numerze REGON (tylko w przypadku osoby prawnej)

Od początku 2007 roku wszelkie opłaty za czynności urzędowe uiszcza się gotówką w kasie urzędu (możliwe są też wpłaty na konto). Za rejestrację auta osobowego zapłacimy w sumie 122,50zł, dodatkowo 48 zł za stały dowód rejestracyjny i ewentualnie ok. 70 zł za kartę pojazdu (jeśli samochód jej nie miał). Istnieje także możliwość skorzystania z pełnomocnictwa i zarejestrowania auta przy pomocy osoby trzeciej (dodatkowy koszt 17 zł).

Sytuacja jest bardziej skomplikowana jeśli samochód został zakupiony poza granicami kraju. W tym wypadku również przysługuje na to 30 dni, a koszt samej rejestracji to ok. 200 zł. Potrzeba jednak znacznie większej liczby dokumentów:

 • dowód tożsamości oraz zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, w przypadku prowadzenia firmy
 • dowód zakupu pojazdu (wraz z tłumaczeniem) – umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy (3,1% ceny pojazdu – w przypadku aut o pojemności silnika do 2000 cm3, 18,6% ceny pojazdu – w przypadku aut o pojemności silnika powyżej 2000 cm3)
 • potwierdzenie wniesienia opłaty recyklingowej (wynosi ona 500 zł, niezależnie od wieku i rodzaju silnika)
 • potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego pozwalającego na użytkowanie się pojazdu w Polsce
 • tablice rejestracyjne pojazdu,
 • dowód rejestracyjny (wraz z tłumaczeniem)
 • formularz VAT-25 (potwierdzenie złożenia opłaty w Urzędzie Skarbowym)

Po dopełnieniu wszelkich formalności otrzymujesz tablice rejestracyjne i nowy, tzw. miękki dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni dostaniesz nowy, stały dowód oraz kartę pojazdu (koszt ok. 70 zł).

W przypadku zakupu auta za granicą trzeba zwrócić uwagę także na takie dodatkowe koszty jak:

Tłumaczenia dokumentów

Wszystkie dokumenty dołączane do wniosku o rejestrację samochodu muszą być w języku polskim. W przypadku otrzymania dokumentów w języku obcym należy udać się do tłumacza przysięgłego. Jeśli umowa jest dwujęzyczna, nie ma potrzeby tłumaczenia.

Transport

Samochód kupiony za granicą trzeba jakoś przetransportować do kraju. Do wyboru są dwie opcje: przewóz na lawecie lub samodzielny przejazd. W przypadku lawety koszty są dość wysokie, natomiast jeśli zdecydujemy się wrócić autem samodzielnie, należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia i tymczasowych tablic rejestracyjnych. Kupuje się je w lokalnym wydziale komunikacji.

Zaświadczenie VAT-25

Kolejnym krokiem jest udanie się do Urzędu Skarbowego. Tam w ciągu 7 dni trzeba uzyskać zaświadczenie VAT-25, potwierdzające opłacenie podatku VAT lub braku tego obowiązku. Jeśli kupiłeś auto w UE nie płacisz VAT, ale za wydanie decyzji o zwolnieniu z podatku zapłacisz 160 zł.

Jeśli zdecydujemy się na usługi firmy zewnętrznej i to ona pomoże nam w sprowadzeniu samochodu, warto także zdać się na nich jeśli chodzi o proces rejestracji. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu i pozbędziemy się nadmiaru formalności.