Kupujesz samochód na firmę? Dowiedz się wszystkiego o leasingu

Poleć ten wpis

Jeśli Twoja firma planuje w najbliższym czasie zakup nowego samochodu, jedną z form finansowania, którą warto rozważyć, jest leasing. Jest to dobra alternatywa zarówno dla zakupu gotówkowego, jak i kredytu – ale na czym właściwie polega leasing?

Podstawowe pojęcia

Zacznijmy od definicji. Leasing jest jedną z form finansowania, która polega na nabyciu przez jedną stronę umowy (najczęściej Young businessmanwyspecjalizowaną firmę) określonego środka trwałego (w tym wypadku samochodu) i przekazania go do użytkowania stronie drugiej.
Strona udostępniająca środek zwana jest leasingodawcą, zaś użytkujący go – leasingobiorcą.

Oczywiście aby samochód został nam przekazany, musimy podpisać odpowiednią umowę i uiszczać comiesięczną opłatę.

W Polsce popularne są dwie formy tej metody finansowania. W leasingu operacyjnym przedmiot umowy zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy i do niego należy obowiązek amortyzacji. Ten rodzaj umowy przypomina nieco dzierżawę, a po wygaśnięciu umowy można jej przedmiot wykupić.

Leasing finansowy natomiast, podobny jest nieco do sprzedaży na raty. Tutaj obowiązek amortyzacji spada na leasingobiorcę, a po spłaceniu ostatniej raty przedmiot automatycznie staje się jego własnością. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma formami przedstawia poniższa tabela:

tabDzięki tym dwóm formom leasingu mamy możliwość wyboru oferty najlepiej dostosowanej do naszych potrzeb i oczekiwań. Wiele zależy od tego, czy zależy nam na wpisaniu nowego pojazdu w koszty uzyskania przychodu oraz na jaki okres chcemy zawrzeć umowę.

Dlaczego to się opłaca?

Czym właściwie leasing różni się od sprzedaży ratalnej i czemu może być bardziej korzystny, niż branie kredytu? Sprawa jest prosta.

Po pierwsze – leasing nie wymaga inwestowania dużej ilości gotówki. Składając samodzielnie wniosek o kredyt musimy liczyć się z odmową banku, tymczasem duża firma leasingowa nie będzie miała problemu z jego uzyskaniem.

Leasingodawcy zwykle kupują u producentów więcej niż jedno auto – mogą więc liczyć na spore zniżki. Niższy koszt zakupu samochodu oznacza też niższą ratę dla klientów.

Leasing to świetne rozwiązanie dla małych i średnich firm, zwłaszcza tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Bez wielkiego początkowego wkładu własnego mogą otrzymać w użytkowanie nowy samochód, który nieraz staje się prawdziwym napędem rozwojowym przedsiębiorstwa.