Leasing czy kredyt – co wybrać? Porównanie ofert

Poleć ten wpis

Zakup samochodu to spory wydatek i nadszarpnięcie budżetu – zarówno tego domowego, jak i firmowego. W dobie dzisiejszych możliwości istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym nie musi to być przykre doświadczenie. Do najpopularniejszych należą kredyt i leasing. Na co się zdecydować?

Główne czynniki, które powinniśmy porównać zanim zdecydujemy się leasing lub kredyt samochodowy to: oczekiwane skutki podatkowe, wysokość opłaty wstępnej, minimalizacja raty miesięczne, warunki wcześniejszej spłaty, wymagane dokumenty, procedura, dostępność, czas załatwiania formalnośći, miejsce rejestracji – wszystko to wpływa na finalny efekt porównania. Przyjrzyjmy się poszczególnym czynnikom.

Własność samochodu?????????????

Główną różnicą pomiędzy zakupem na kredyt a wzięciem samochodu w leasing jest kwestia własności. O ile w przypadku kredytu to kredytobiorca jest od początku właścicielem auta, to w leasingu staje się nim dopiero po zakończeniu umowy – jeśli znajduje się w niej taki zapis.
Przez cały okres leasingowy samochód jest własnością banku. Dzięki temu korzystający ma mniej formalności, jednak nie jest on właścicielem. W związku z tym nie jest w stanie sprzedać samochodu lub zamienić na inny podczas trwania umowy.

 

Czas trwania

Podczas gdy kredyt można wziąć na dowolny okres i istnieje możliwość wcześniejszej spłaty, tak okres leasingowania nie może być krótszy niż 24 miesiące oraz nie dłuższy niż 5 lat.

Formalności

Leasing oznacza zdecydowanie ograniczone formalności w porównaniu do kredytu. Przy udzielaniu kredytu bank sprawdza dokładnie wiarygodność kredytobiorcy, określa więc jego zdolność kredytową, wymagane są wyciągi i udokumentowanie regularności dochodów. W przypadku leasingu nie ma tych procedur, co znacznie może przyspieszyć zakup auta oraz pozwala na możliwość posiadania nowego pojazdu na przykład nowym firmom.

Rodzaj samochodu

Choć coraz popularniejszy jest leasing dla aut używanych, to jednak wciąż ta opcja jest kojarzona z droższymi zakupami, od 50 tysięcy wzwyż. Kredyt natomiast można uzyskać zarówno na zakup auta nowego jak i używanego, bez względu na jego wartość.

Ubezpieczenie

Jako że w przypadku leasingu właścicielem samochodu jest leasingodawca, to na nim spoczywa obowiązek zakupu oraz wyboru ubezpieczenia auta oraz postępowanie w wyniku ewentualnej szkody komunikacyjnej. Jeśli kupujemy auto na kredyt to sami musimy zatroszczyć się o ubezpieczenie. Może to jednak okazać się opłacalne finansowo, bo sami wybieramy opcje i możemy porównać różne oferty.

Sprawy podatkowe

Firmy mogą rozliczyć leasing operacyjny, wrzucając go w koszty uzyskania przychodu. Jako koszt traktowany jest cała rata leasingowa. W przypadku kredytu samochodowego do kosztów można zaliczyć tylko odsetki i koszty kredytu.