Leasing konsumencki – szansa na nowe auto nie tylko dla przedsiębiorców

Poleć ten wpis

W wyborze sposobu finansowania samochodu klienci indywidualni często pomijają leasing, myśląc, że jest to opcja tylko dla właścicieli firm. Warto wiedzieć, że istnieje także leasing konsumencki, dzięki któremu każdy może w krótkim czasie uzyskać nowe auto.

Leasing to w pewnym sensie f?????????orma najmu. W praktyce proces wygląda tak, że udajemy się do salonu samochodowego, wybieramy interesujący nas model, a następnie podpisujemy umowę leasingu, na mocy której leasingodawca nabywa wskazany przez nas samochód i udostępnia nam go w zamian za ustalone opłaty, czyli raty leasingowe. Przedmiotem umowy może być również samochód będący już własnością firmy leasingowej, na przykład samochód, który wcześniej był leasingowany, a leasingobiorca nie zdecydował się na jego wykup.

Uproszczone formalności

Leasing do idealna opcja dla osób, które nie mają czasu na bieganie po urzędach i załatwianie formalności. Niemal wszystkie bierze na siebie firma leasingowa. To ona odpowiedzialna jest za zakup wybranego auta, wykupienie ubezpieczenia i rejestrację samochodu. W przypadku szkody komunikacyjnej bierze też na siebie wszelkie działania z tym związane. Główną zaletą jest brak określania zdolności kredytowej. Najczęściej wymagane są tylko dwa dokumenty tożsamości oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości osiągniętych dochodów i/lub wyciągi bankowe potwierdzające wpływ wynagrodzenia.

Kto jest właścicielem?

Główną różnicą pomiędzy kredytem a leasingiem jest kwestia własności. O ile kredytowane auto jest własnością kupującego, o tyle auto wzięte w leasing przez cały okres należy do leasingodawcy. Istnieje jednak możliwość wykupu samochodu po okresie leasingowania. Warunki określane są przy podpisywaniu umowy leasingu. Istnieją dwa rodzaje leasingu – finansowy i operacyjny.

Rodzaje leasingu

W przypadku leasingu finansowego prawo własności przechodzi na leasingobiorcę z chwilą zapłaty ostatniej raty (automatycznie), czyli leasingobiorca spłaca całą kwotę którą leasingodawca wydał na zakup samochodu. Możliwe jest też ustalenie kwoty za którą leasingobiorca odkupi samochód po upływie okresu umowy. W leasingu operacyjnym leasingobiorca może, lecz nie musi zdecydować się na wykup. Po skończonym okresie leasingowania może zwrócić samochód firmie leasingowej. To też szansa dla osób, które lubią zmieniać auta i zależy im na tym, żeby użytkowany pojazd był nowy i niezawodny, ale nie stać ich na zakup za gotówkę co kilka lat.

Za co będziemy płacić?

Na ratę leasingową składają się raty kapitałowe (spłata wartości początkowej samochodu) oraz raty odsetkowe, z tytułu finansowania (czyli odsetki ustalone przez LD). Ponadto trzeba liczyć się z określoną w umowie opłatą wstępną oraz ewentualną opłatą końcową.

Podsumowując: dlaczego warto zdecydować się na leasing?

  • nie musisz gromadzić dużej ilości dokumentów i nie jest sprawdzana zdolność kredytowa,
  • czas akceptacji wniosku jest krótki, najczęściej decyzja jest przyznawana już w tym samym dniu,
  • nie obniżasz swojej zdolności kredytowej, nawet jeśli bierzesz w leasing kilka pojazdów,
  • nie ponosisz dodatkowych opłat z tytułu prowizji, jak ma to miejsce przy kredycie,
  • firma leasingowa załatwia sprawy związane z ubezpieczeniem i rejestracją auta,
  • w przypadku szkody komunikacyjnej nie musisz martwić się o formalności – to leasingodawca przejmuje na siebie obowiązki związane z jej likwidacją.