samochód w leasing

Leasing samochodowy dla firmy – co wpływa na zdolność leasingową?

Poleć ten wpis

Leasing samochodowy to jedna z opcji finansowania aut, szczególnie atrakcyjna dla małych i średnich podmiotów gospodarczych. Leasing nie obniża zdolności kredytowej leasingobiorcy, a wzięcie samochodu w leasing jest dużo łatwiejsze niż dostanie kredytu na auto. Mimo to, biorąc samochód w leasing, należy wykazać się zdolnością jego finansowania, tzw. zdolnością leasingową. Zobacz, jakie czynniki mogą wpłynąć na Twoją zdolność leasingową.

Obrót firmy a wartość leasingu

Zazwyczaj leasing samochodowy dla firmy opiewa na kwotę z poziomu 50-60% obrotów przedsiębiorstwa. Zdarzają się jednak leasingodawcy, którzy oferują leasing wartości 100% obrotów, jako że większą wagę przywiązują np. do historii kredytowej danego podmiotu. Warto pamiętać, że podczas swoich szacunków leasingodawca zazwyczaj pod uwagę bierze dane z minionego roku obrachunkowego.

Zyski firmy czy jej obroty?

Decydując o przyznaniu leasingu samochodowego, leasingodawca może wziąć pod uwagę także zyski firmy (często zamiennie z jej obrotami). Uznaje się, że firma powinna osiągać zyski na poziomie minimum 12 rat leasingowych. Jeśli jednak notujesz mniejszy zysk, a nawet stratę, możesz to wyjaśnić, np. powołując się na poczynione inwestycje, np. zakup maszyn. W takim wypadku leasingodawca może wliczyć amortyzację w poczet zysków.

Poziom zadłużenia firmy vs. jej majątek

Leasingodawcę interesuje też poziom zobowiązań finansowych firmy, np. poziom zadłużenia wynikający z pożyczek, kredytów czy leasingów, a także wysokość kosztów stałych ponoszonych przez firmę. W opozycji do zadłużenia firmy stoi kryterium określające majątek przedsiębiorstwa, czyli posiadane przez podmiot gospodarczy środki pieniężne, nieruchomości, maszyny, samochody, a także udziały w innych firmach.

Wiarygodność firmy a leasing samochodowy

Na większą wiarygodność firmy w oczach leasingodawcy wpływają także czas prowadzenia działalności i jej historia kredytowa. Negatywna historia kredytowa czy krótki czas trwania działalności (np. mniej niż 2 lata, w zależności od leasingodawcy) mogą wpłynąć na odmowę przyznania leasingu.

O co jeszcze może zapytać leasingodawca?

Starając się o leasing samochodowy, możesz także spodziewać się weryfikacji:

  • twojego wieku (wiek przedsiębiorcy),
  • rodzaju pojazdu (marka, model, wartość),
  • stanu pojazdu (nowy, używany),
  • preferencji dotyczących okresu leasingu samochodowego,
  • wysokości opłaty wstępnej itp.

Warto pamiętać, że procedura określania zdolności leasingowej trwa stosunkowo krótko. Dla porównania, szacowanie przez bank zdolności kredytowej trwa około miesiąca, natomiast ocenę zdolności leasingowej leasingodawca jest w stanie przedstawić zazwyczaj w ciągu kilku dni.