Samochód używany w leasingu – co musisz wiedzieć?

Poleć ten wpis

Wzięcie samochodu używanego w leasing może być dobrą opcją dla poszukujących nowego auta. Ceny pojazdów używanych są znacznie niższe niż nowych, a dodatkowo forma leasingu ogranicza formalności. Co jednak warto wiedzieć o tej formie zakupu, aby nie spotkać się z przykrą niespodzianką?

Po pierwsze, nie wszystkie firmy leasingowe zajmują się samochodami używanymi, większość z nich ma w ofercie tylko leasing aut
nowych Najczęściej preferowane są samochody nie starsze niż 3-letnie.Zdarza się, że są to auta nawet trochę starsze, ale z reguły zależy to wówczas od zgody ekspertów z działu oceny ryzyka. Więcej na temat leasingowania nowych pojazdów znajdziesz tutaj: http://www.vwuzytkowe.pl/pl/oferta-specjalna-i-finansowanie/oferta/leasing.html. My natomiast, zajmiemy się kwestią aut używanych.

Do niedawna jeszcze ogólnie przyjętą zasadą w przypadku leasingu było to, że wiek pojazdu i okres leasingu nie powinny łącznie przekroczyć 8 lat (czyli  przykładowo samochód roczny, dwuletni i trzyletni można leasingować maksymalnie przez okres 60 miesięcy, czteroletni przez okres 48 miesięcy itd.). Z uwagi na potrzeby rynku jednak ta oferta jest coraz bardziej rozbudowywana i dostosowywana do klienta, dzięki czemu coraz łatwiej i na dobrych warunkach można liczyć na leasing na używany samochód.

?????????

Opłaty leasingowe

Jak wiadomo, na ratę leasingową składają się raty kapitałowe (spłata wartości początkowej samochodu) oraz raty odsetkowe, z tytułu finansowania (czyli odsetki ustalone przez leasingodawcę). Ponadto trzeba wnieść opłatę wstępną oraz ewentualną kwotę końcową, w sytuacji gdy zdecydujemy się na wykup samochodu.

Jeśli chodzi o maksymalną wpłatę to wynosi ona z reguły 45% całej wartości transakcji, tak jak w przypadku leasingu każdego środka trwałego.

Natomiast w przypadku wpłaty minimalnej, to jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak na przykład polityka firmy leasingowej, procedury (uproszczona, standardowa, pełna), wieku przedmiotu leasingu czy źródła pochodzenia samochodu.

Najczęściej w przypadku leasingu samochodów używanych stosuje się wpłatę własną na poziomie 15-25%.
Warto sprawdzić różne opcje samemu, jeszcze przed kontaktem z firmą leasingową, korzystając z narzędzia jakim jest kalkulator finansowy.

Pochodzenie pojazdu

Kolejnym czynnikiem, na który firmy leasingowe zwracają dużą uwagę jest źródło pochodzenia pojazdu. Są firmy leasingowe, które mogą leasingować samochód używany, ale tylko jeśli sprzedaje go dostawca najwyższego zaufania, np. autoryzowany dealer. Są też firmy bardziej liberalne, które dopuszczają zakup od komisów, importerów samochodów, a czasem nawet od indywidualnych firm i osób. Z reguły jednak firmy chcą, aby był to dostawca wiarygodny, bo w momencie przejęcia i całego okresu leasingowania to firma staje się formalnym właścicielem auta.

Sprawy podatkowe

Firmy najczęściej oferują leasing operacyjny pojazdów używanych zakupionych na podstawie faktury VAT. Jeżeli jednak zakupu samochodu odbył się w komisie lub od osoby fizycznej, gdzie nie było możliwości otrzymania faktury VAT, można w wielu miejscach skorzystać z opcji VAT-marża, w przypadku którego leasingobiorca nie musi płacić podatku VAT powiększającego w rzeczywistości cenę samochodu sprzedawanego przez komis.

Klient płaci na początku umowy tylko wpłatę początkową bez konieczności uiszczania do leasingodawcy podatku VAT od całkowitej ceny leasingu, tak jak w przypadku standardowego leasingu finansowego. Z reguły jednak ta opcja wiąże się z dodatkowymi formalnościami, dlatego lepiej nabyć auto, na które możemy otrzymać fakturę.

Stan techniczny

Z reguły firmy leasingowe przeprowadzają badania stanu technicznego pojazdu, jednak nie są one bardzo szczegółowe. W przypadku, gdy chcemy dokładnie przeanalizować stan pojazdu to warto zrobić to na własną rękę.
Pamiętajmy jednak, że taka wycena, nawet jeśli jest obowiązkowa, jest dość kosztowna (z reguły wynosi 300 i więcej złotych) i obciąża ona leasingobiorcę.

Leasing samochodu używanego to jedna z wielu dostępnych obecnie na rynku metod finansowania zakupu auta. Warto wziąć ją pod uwagę podczas gdy zależy nam zarówno na atrakcyjnej cenie, jak i zaoszczędzonym dzięki ograniczeniu formalności czasie.