ubezpieczenie nowego samochodu z salonu, ubezpieczenie samochodu, tańsze ubezpieczenie

Sposoby na tańsze ubezpieczenie nowego samochodu z salonu

Poleć ten wpis

Zgodnie z prawem ubezpieczenie nowego samochodu z salonu (i nie tylko) jest konieczne przynajmniej w zakresie OC. W jaki sposób ubezpieczyć auto taniej?

Przełom grudnia i stycznia to czas, w którym salony samochodowe kuszą klientów wieloma promocjami na modele wyprodukowane w mijającym roku. Ofertę dealerów uatrakcyjniają rabaty lub specjalne zasady finansowania. Mając je na uwadze, wielu kierowców właśnie w tym okresie decyduje się na zakup lub wymianę auta. Pierwszym obowiązkiem właściciela – jeszcze przed odebraniem kluczyków – jest ubezpieczenie nowego samochodu z salonu. W jaki sposób obniżyć koszty ubezpieczenia auta?

Kupuj z głową – pakiet ubezpieczeniowy

Choć ustawowy obowiązek dotyczy wyłącznie ubezpieczenia OC, w przypadku nowego samochodu warto zdecydować się na pełen zestaw ubezpieczeń. Pakiety zwykle obejmują także NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) oraz AC (autocasco). Za dodatkową opłatą można również wykupić usługi assistance i dodatkowo ubezpieczyć szyby.

Pakiet będzie oczywiście droższy niż samo OC, okaże się jednak bardziej ekonomiczny, niż gdyby płacić za każdy rodzaj ubezpieczenia osobno – a co najważniejsze, od samego początku zapewni wszechstronną ochronę.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu u dealera

Zwykle podczas przygotowań do podpisania umowy przedstawiciel salonu samochodowego zaproponuje klientowi wykupienie ubezpieczenia. Pakiety dealerskie to bardzo wygodne rozwiązanie – nie dość, że w ten sposób ubezpieczymy samochód przeciwko różnym zdarzeniom losowym, to jeszcze wszystkimi formalnościami zajmą się pracownicy salonu. Pakiety te oferowane są we współpracy z konkretnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, nie trzeba zatem obawiać się, że auto zostanie ubezpieczone w firmie o wątpliwej reputacji.

Kupowanie ubezpieczeń za pośrednictwem dealera jest atrakcyjne nie tylko ze względu na wygodę, ale także cenę. Koszt ubezpieczenia wynosi zazwyczaj około 3% wartości samochodu (zdarza się, że nawet mniej). W ramach negocjacji możemy ustalić również, że opłata za ubezpieczenie zostanie pobrana z ustalonej ceny auta – a zatem nie musimy dopłacać.

Jest to sposób szczególnie atrakcyjny dla osób, którym nie przysługują różnego rodzaju zniżki – w przypadku takich ofert zwykle nie bierze się pod uwagę naszego stażu za kierownicą lub historii szkód.

Współwłasność samochodu

Innym pomysłem dla kierowców, którzy nie mogą skorzystać ze zniżek, jest rejestracja auta wraz ze współwłaścicielem, który może liczyć na niższe opłaty za ubezpieczenie. Osoba taka nie musi być z nami spokrewniona – z oczywistych względów powinna być jednak zaufana. Rozwiązanie to niesie za sobą pewne ryzyko: w momencie, gdy dojdzie do kolizji lub innej sytuacji, którą obejmuje ubezpieczenie, zniżki zostaną cofnięte obu właścicielom.

Warto pamiętać, że w trakcie trwania związku małżeńskiego wszystkie obniżki, których „dorobił się” jeden z małżonków, przysługują również drugiemu – a jego nazwisko nie musi nawet znajdować się w dowodzie rejestracyjnym.

Jak taniej ubezpieczyć samochód?

Tańsze ubezpieczenie samochodu jest możliwe także wtedy, gdy zdecydujemy się zadbać o nie samodzielnie. Przede wszystkim – wiele towarzystw ubezpieczeniowych przyznaje rabat klientom, którzy umowę ubezpieczenia zawrą przez Internet. Jeżeli wybierzemy tę możliwość, pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu tekstu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – przedyskutujmy je z osobami lepiej zorientowanymi.

Posiadacze innych ubezpieczeń, np. na życie lub nieruchomości, mogą także sprawdzić, czy dotychczasowy ubezpieczyciel nie zaproponuje im korzystnej oferty na objęcie ochroną również nowego samochodu. Podobnie: gdy ubezpieczamy kolejny pojazd, możemy liczyć na obniżkę kosztów ubezpieczenia.