Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu

Ubezpieczenie samochodu jest jedną z tych kwestii, o których powinniśmy pamiętać mając na uwadze nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale i pozostałych użytkowników dróg. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów i pakietów zarówno, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC i AC, jak i pozostałe, które zapewnią nam komfort podczas podróży (Assistance, NNW).

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, należy wykupić bez względu na to, czy posiadamy auto kilkunastoletnie czy takie, które wyjechało prosto z salonu.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC regulowany jest przepisami, które chronią osoby trzecie oraz ich mienie w przypadku spowodowania przez nas wypadku lub zdarzenia drogowego. Wszystkie polisy OC oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są w zasadzie identyczne, różnią się jedynie ceną uwarunkowaną na podstawie zwyżek i zniżek, które rzutują na wysokość składek.

Ubezpieczenie samochodu

Chcąc obliczyć składkę OC można skorzystać z kalkulatorów OC oraz porównywarek dostępnych w Internecie. Warto także osobiście udać się do kilku towarzystw ubezpieczeniowych w celu przygotowania oferty, dzięki czemu będziemy mogli wybrać tą najkorzystniejszą.

Zindywidualizowany pakiet AC

Ubezpieczenie AC chroni nas przed zdarzeniami losowymi lub spowodowanymi z naszej winy, które doprowadziły do uszkodzenia naszego pojazdu.

Autocasco to rodzaj ubezpieczenia, w którym sami możemy ustalić zakres polisy np. zrezygnować z ochrony przed kradzieżą gdy jesteśmy właścicielami wysłużonego kilkunastolatka. W przypadku gdy posiadamy nowy samochód, wykup takiej polisy może okazać się niezbędny i choć podnosi on kwotę składek o ok. 20% będziemy mieli pewność, że nasz samochód objęty jest ochroną w wielu aspektach.

Zniszczony samochód

Inaczej niż w przypadku OC, w ubezpieczeniu autocasco najważniejszą rolę odgrywa nie cena, a zakres polisy, na którym nie warto oszczędzać mając na uwadze ewentualne koszty napraw bez wsparcia ze strony ubezpieczyciela.

Tak jak w przypadku ubezpieczenia OC i tu warto poszukać konkurencyjnych ofert w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych.

Oprócz ubezpieczenia Autocasco dostępne są również takie warianty jak NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujące uszkodzenia ciała i śmierci kierowcy oraz pasażerów, a także ubezpieczenie Assistanse zapewniające pomoc w trakcie podróży w przypadku uszkodzenia lub awarii pojazdu.