ubezpieczenie nowego samochodu co dobrać w pakiecie

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – od czego zależy wysokość składki OC?

Poleć ten wpis

Kupujesz auto i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu jest obowiązkowe? Sprawdź, od czego zależy wysokość składki OC, i dobierz do niego pozostałe ubezpieczenia ochronne.

Zaplanuj ubezpieczenie dla nowego samochodu

Jeśli kupujesz nowe auto, sprawdź, jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu możesz wybrać. Zwróć uwagę na to, że obowiązkowe jest tylko OC, a pozostałe ubezpieczenia zależą od twoich preferencji. Nie oznacza to jednak, że wybór samego OC jest dobrym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie – w końcu OC nie zabezpiecza Cię na przykład na wypadek kradzieży auta. Pamiętaj również o tym, że ubezpieczenia kupowane w pakietach zazwyczaj mają korzystniejsze ceny. Porównaj oferty i zaplanuj najkorzystniejszy wariant dla siebie.

Podstawowe OC

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem podstawowym i obowiązkowym. Czynniki, które mają wpływ na wysokość tej składki to:

  • wiek kierowcy,
  • staż posiadania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • marka i model auta,
  • pojemność silnika,
  • przebieg.

Powyższe parametry pozwalają ubezpieczycielowi dopasować wysokość składki do konkretnego kierowcy. W oparciu o wymienione punkty ubezpieczyciel zakłada, że im młodszy kierowca, tym jest bardziej skory do ryzykownego zachowania na drodze, a jeśli prawo jazdy ma od krótkiego czasu, to nie zdążył nabrać doświadczenia. Statystyki wypadków w poszczególnych miastach pomagają natomiast oszacować, czy dane miasto jest bezpieczne pod tym względem. Z kolei auto figurujące wysoko w rankingach bezpieczeństwa będzie statystycznie bezpieczniejszym pojazdem i obniży wysokość OC. Parametry danego modelu pomogą również ocenić, czy auto należy do kolizyjnych czy nie.

Co wybrać oprócz OC?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, do swojego pakietu możesz dobrać także AC, assistance, NNW. Są to ubezpieczenia dodatkowe, które zapewnią ci komfort w razie nieszczęśliwych wypadków. AC, czyli autocasco, ubezpiecza pojazd wraz z wyposażeniem na wypadek jego zniszczenia, kradzieży lub utraty. Assistance daje gwarancję pomocy informacyjnej, medycznej, technicznej w razie wypadku, który spotka cię podczas podróży. Natomiast NNW jest ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków i obejmuje ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i jego pasażerów.

Ubezpieczenie dla auta z instalacją LPG

Jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu zasilanego na gaz, sprawdź, jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu możesz wykupić. Jest to istotne, ponieważ niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą podnieść stawki ubezpieczenia OC w związku z zamontowaną w aucie instalacją LPG. Z czego to wynika? Ubezpieczyciel może zakładać, że auto z ekonomiczną, oszczędną instalacja gazową wybierają kierowcy często podróżujący, a co za tym idzie –  intensywna eksploatacja samochodu zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Instalacja LPG ma również znaczenie w przypadku polisy AC – jeśli nie poinformujesz o niej ubezpieczyciela, a w wyniku kolizji dojdzie do jej uszkodzenia, możesz mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania.