ubezpieczenie dla nowego samochodu

Ubezpieczenie dla nowego samochodu w leasingu

Poleć ten wpis

Decydujesz się na auto w leasingu i zastanawiasz się, jak wygląda ubezpieczenie dla nowego samochodu? Co powinno zawierać oraz czy leasingodawca narzuca swoje wymagania w przypadku ubezpieczenia? Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta w leasingu!

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – bez leasingu

Jeśli kupujesz auto, musisz zadbać o ubezpieczenie dla nowego samochodu niezależnie od tego czy będzie ono finansowane z kredytu, wzięte w leasing czy kupione za gotówkę. W przypadku, gdy korzystasz z kredytu lub kupujesz za gotówkę, ubezpieczenie dla nowego samochodu możesz skomponować samodzielnie, bez większych ograniczeń czy obostrzeń. Musisz pamiętać o tym, że w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem jest tylko OC, a cała reszta jest opcjonalna.

Co to jest OC?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zabezpiecza właściciela auta w przypadku, jeśli spowoduje wypadek na drodze. Ubezpieczyciel jest zobowiązany – na mocy działającej polisy OC – wypłacić należność poszkodowanemu w wypadku.

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne: AC, assistance, NNW

Poza obowiązkowym OC, możesz wykupić opcjonalne, jednak bardzo przydatne polisy:

  • AC,
  • assistance,
  • NNW.

AC, czyli autocasco jest dodatkową ochroną ubezpieczeniową od zdarzeń losowych i obejmuje wyposażenie auta na wypadek utraty, zniszczenia lub kradzieży.

Assistance jest polisą, która zapewnia pomoc na wypadek nieprzewidzianych okoliczności podczas podróży. Wykupując assistance możesz liczyć na pomoc w zorganizowaniu lawety, samochodu zastępczego albo noclegu. Warunki są zazwyczaj indywidualnie dostosowane do ubezpieczonego i zawsze warto o nie dopytać lub doczytać w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Umowy.

NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków obejmujące życie i zdrowie ubezpieczonego oraz pasażerów – w zależności od zakresu wykupionej ochrony. Powyższe ubezpieczenia opcjonalne będziesz mógł również wykupić, jeśli zdecydujesz się na auto w leasingu.

Ubezpieczenie dla nowego samochodu w leasingu

Przy opcji leasingowania, ubezpieczenie dla nowego samochodu będzie wyglądało odrobinę inaczej. Wpływ na to ma oczywiście sam leasing, ponieważ właścicielem leasingowanego auta przez cały okres umowy jest leasingodawca a nie leasingobiorca. W związku z powyższym firmy leasingowe ustalają najczęściej w warunkach umowy, że obowiązkowym pakietem ubezpieczeń jest zarówno OC, jak i AC. Wynika to z tego, że leasingodawca chce maksymalnie zabezpieczyć samochód przed ewentualną utratą lub zniszczeniem. Najczęściej zdarza się tak, że firma leasingowa ma do zaproponowania swojemu klientowi gotowy pakiet ubezpieczeniowy. Przeważnie są to korzystne pakiety, ponieważ duże firmy mogą zawierać preferencyjne umowy z ubezpieczalniami.