Jak wybrać ubezpieczenie nowego samochodu?

Ubezpieczenie nowego auta – co musisz wiedzieć?

Poleć ten wpis

Przy zakupie wymarzonego samochodu, od razu zatroszcz się kompleksowe ubezpieczenie nowego auta. Sprawdź, które ubezpieczenie jest obowiązkowe i co grozi Ci za jego brak.

Obowiązkowe ubezpieczenie nowego auta

Polskie prawo przewiduje jedno obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Nie ma tutaj znaczenia, czy kupujesz samochód nowy, czy używany, obowiązkowo musisz wykupić OC komunikacyjne dla swojego samochodu. Ubezpieczenie nowego auta może być o tyle łatwiejsze, że pakiety ochronne możesz wykupić już na miejscu w salonie i skorzystać z atrakcyjnych zniżek.

Co grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wiąże się z nałożeniem kary podczas policyjnej kontroli pojazdu. Co więcej, wirtualną weryfikacją ważnego OC zajmuje się UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Organ ten jest także odpowiedzialny z wypłacanie odszkodowań ofiarom wypadków, których sprawcy nie zostali wykryci, nie ujawnili się lub nie posiadali ważnego ubezpieczenia OC.

Jakie kary zapłacisz za brak ważnego OC?

Niedopełnienie obowiązku posiadania ważnego OC wiąże się z karą finansową, która nie podlega negocjacjom. W 2018 roku obowiązują następujące przedziały kwotowe za bark ważnego OC na samochody osobowe:

  • do trzech dni obowiązuje kara w wysokości 840 zł,
  • w terminie od trzech do czternastu dni obowiązuje kara w wysokości 2100 zł,
  • powyżej czternastu dni, kara w wysokości 4200 zł.

Kary finansowe mogą paradoksalnie wydać się niewielkie, w przypadku, w którym nie posiadasz aktualnego OC i cały koszt odszkodowania będziesz musiał ponieść z własnej kieszeni.

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, możesz, a nawet powinieneś zatroszczyć się o dodatkowe ubezpieczenie nowego samochodu. Do najczęściej wykupowanych zaliczają się:

  • AC, czyli autocasco – ochrona ubezpieczeniowa, która pokryje koszty ewentualnej szkody Twojego samochodu, który uległ zniszczeniu w kolizji, wypadku lub innym zdarzeniu losowym,
  • assistance – ubezpieczenie, które gwarantuje pomoc np. informacyjną, medyczną lub techniczną w razie zaistnienia wypadku lub kolizji,
  • NNW (następstwo nieszczęśliwych wypadków) – ochrona ubezpieczeniowa zdrowia kierowcy i pasażerów.

Ubezpieczenia komunikacyjne warto kupować w pakiecie, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej oferują je wtedy w korzystniejszych cenach.