pakiet ubezpieczeniowy nowego auta

Ubezpieczenie nowego auta – czym grozi brak OC?

Poleć ten wpis

Zakup samochodu pozwala osiągnąć większą niezależność w zakresie planowania podróży. Przed pierwszą wyprawą należy jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie obowiązkowe. Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie nowego auta i jakie zagrożenia niesie za sobą brak wykupionego OC.

Czym jest OC?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a wymóg jego posiadania regulowany jest ustawowo. Polisa gwarantuje ochronę ubezpieczeniową w przypadku szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego, w tym pieszym. Oznacza to, że to ubezpieczyciel, a nie kierowca, pokrywa koszty naprawy szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Warto pamiętać, że do dowodu rejestracyjnego można dopisać doświadczonego kierowcę i tym samym zyskać większe zniżki na ubezpieczenie nowego auta.

Ubezpieczenie nowego auta – jakie kwoty pokrywa OC?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych po wyrządzeniu szkód ubezpieczalnia wypłaca pokrzywdzonemu:

  • do 5 mln euro w przypadku szkód wyrządzonych uczestnikowi wypadku (niezależnie od liczby poszkodowanych),
  • do 1 mln euro w przypadku naruszenia mienia osoby poszkodowanej.

Decydując się na ubezpieczenie nowego auta, pamiętaj, że jeśli koszty odszkodowania przekroczą sumę gwarancyjną wypłacaną przez ubezpieczyciela, resztę pokrywa sprawca kolizji.

Strzeż się wirtualnego policjanta!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od kilku lat z dużą skutecznością wykrywa kierowców nieposiadających ważnego OC. Przełom nastąpił po wprowadzeniu Elektronicznego Systemu Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów. System ten, zwany wirtualnym policjantem, sprawdza ważność polisy OC i datę rejestracji samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Data rejestracji powinna być zgodna z dniem zawarcia polisy, w przeciwnym wypadku kierowcy grozi kara finansowa za brak ważnego ubezpieczenia.

Od czego zależy wysokość kary?

W przypadku samochodów osobowych kara stanowi równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2017 r. opiewa na kwotę 4 000 zł. Możesz liczyć na niższą opłatę karną, jeśli okres bez ubezpieczenia wynosił poniżej 14 dni w danym roku kalendarzowym. Brak ważnego OC przez mniej niż 14 dni zmniejsza karę do 2 000 zł, z kolei za okres do 3 dni kwota do zapłaty wynosi 800 zł. Warto pamiętać, że w przypadku braku dobrowolnej spłaty kary może dojść do ściągania opłaty przez urząd skarbowy.

Kiedy wykupić ubezpieczenie nowego auta?

Właściciele nowych aut powinni pamiętać, że ubezpieczenie OC musi obowiązywać od dnia rejestracji pojazdu. Każdy dzień zwłoki zwiększa ryzyko naliczenia kary i w razie kolizji grozi koniecznością wypłacenia odszkodowania z własnej kieszeni.

OC a pakiet ubezpieczeniowy

Przy zakupie samochodu należy zdecydować, czy samo OC wystarczy. W przypadku ubezpieczenia nowego auta warto zainwestować w pakiet ubezpieczeń, zawierający na przykład AC i NNW. AC chroni właściciela pojazdu przed zdarzeniami losowymi, takimi jak kradzież czy uszkodzenie pojazdu. Naprawa wykonywana jest z wykorzystaniem oryginalnych części, dzięki czemu auto nie traci na wartości.  NWW obejmuje wszystkich podróżujących i ubezpiecza w momencie wypadku lub śmierci w trakcie podróży samochodem.

Oferta salonów samochodowych oprócz szerokiego pakietu ubezpieczeń dostarcza również usługi dodatkowe, takie jak samochód zastępczy czy ubezpieczenie szyb. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że rozszerzone pakiety są bardziej ekonomiczne niż pojedyncze opcje, gdyż łączone usługi pozwalają więcej zaoszczędzić.