ubezpieczenie skody jakie wybrac

Ubezpieczenie skody – jak ubezpieczyć starsze modele?

Poleć ten wpis

W Polsce samochody marki ŠKODA cieszą się niemalejącą popularnością od 1995 roku, kiedy to Felicia została przebojem sezonu. Miłośników motoryzacji z tamtych lat przybywa z roku na rok. W 2015 roku liczba pojazdów zabytkowych w naszym kraju wyniosła 50 tys., a obserwując zjazdy pasjonatów starych pojazdów zauważysz kultowe modele czeskiego producenta. Jeśli jesteś posiadaczem takiego samochodu bądź zastanawiasz się nad jego kupnem sprawdź, jak dobrać ubezpieczenie skody dla starszych aut.

Ile kosztuje ubezpieczenie skody ze starszych roczników?

Jednym z głównych kryteriów wyceny wysokości składki jest wiek pojazdu. Jeśli decydujesz się na ubezpieczenie skody ponad 10-letniej, musisz liczyć się z wydatkami nawet 30% wyższymi niż w przypadku samochodu nowego. Jest to związane z większym narażeniem pojazdu na wszelkiego typu usterki. Warto więc porównać oferty jak największej liczby towarzystw ubezpieczeniowych, jako że niektóre z nich mogą zaproponować korzystniejsze rozwiązanie. Według porównywarki ubezpieczeń podstawowe OC dla 35-letniego kierowcy 15-letniej Fabii rejestrowanej w mieście, przy zachowanych składkach za bezszkodową jazdę, najtaniej możesz otrzymać za około 650 złotych.

Co w przypadku Autocasco?

Największe problemy przy ubezpieczaniu starej skody napotkasz przy próbie zakupu AC, czyli dobrowolnego ubezpieczenia od zdarzeń losowych. Przy samochodach liczących ponad 15 lat, może okazać się to praktycznie niemożliwe. Ze względu na obawy co do stanu technicznego pojazdu ubezpieczyciele unikają tego typu umów. Jeśli znajdziesz firmę gotową sprzedać ci pakiet Autocasco, ceny mogą okazać się bardzo zawyżone. Dla zobrazowania, według internetowej porównywarki 35-letni kierowca starej Fabii pakiet OC + AC kupi w granicach 1 000-1 200 złotych. Przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego zwróć także uwagę na ograniczenie maksymalnego wieku samochodu.

Co w przypadku zabytkowej skody?

Według polskiego prawa samochód może uzyskać status pojazdu zabytkowego, jeśli ma co najmniej 25 lat oraz nie jest produkowany od minimum 15. Istnieją jednak wyjątki, dzięki którym przyspieszysz ten proces. Może to nastąpić, gdy auto:

  • jest wyjątkowo rzadkie,
  • zostały w nim zastosowane nietypowe rozwiązania techniczne,
  • było związane z wydarzeniem historycznym bądź wyjątkową osobistością,
  • zostało odtworzone wiernie z technologią z czasów jego produkcji.

Osoby posiadające samochód z żółtymi tablicami, świadczącymi o statusie zabytku, mogą zamiast podstawowego OC ubiegać się o ubezpieczenie krótkoterminowe. Obejmuje ono okres od 30 dni do 12 miesięcy. Utrudnienia pojawiają się przy próbie znalezienia dodatkowego AC. Szukając ubezpieczenia dla zabytkowej skody, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ubezpieczyli, którzy mają przygotowaną ofertę dla posiadaczy wiekowych aut. Dodatkowo członkowie Polskiego Związku Motorowego mogą ubiegać się o zniżki na OC. Warto sprawdzić, czy są respektowane przez twoją firmę ubezpieczeniową.

Co, gdy dojdzie do uszkodzenia zabytkowego auta?

Jeśli nastąpi uszkodzenie twojego cennego zabytku, w pierwszej kolejności będziesz miał do czynienia z oddelegowanym rzeczoznawcą. Ekspert dokona wyceny na podstawie specjalnych tabel opracowanych w porozumieniu z towarzystwem zrzeszającym pasjonatów i znawców starych samochodów. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia otrzymasz pieniądze na odtworzenie zniszczonych części. Ubezpieczyciele nie biorą pod uwagę wartości sentymentalnej pojazdu. O ile otrzymasz zwrot pieniędzy za uszkodzone lusterko czy zarysowanie, to nikt nie zrekompensuje czasu poświęconego na wyszukanie i sprowadzenie oryginalnych części, czy wysiłku włożonego w odwzorowanie historycznego wyglądu cennej skody.