Wyprzedaże rocznika 2014: Planujesz zakup samochodu w grudniu? Sprawdź na co uważać!

Poleć ten wpis

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim jak grzyby po deszczu wyrastają oferty wyprzedaży modeli samochodów z rocznika 2014. Niższe ceny, specjalne pakiety wyposażeniowe – salony wieloma sposobami starają się przyciągnąć klientów. Zakup nowego auta to jednak często inwestycja na długie lata, dlatego warto sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wymarzonych czterech kółek w końcówce rocznika.

Ile można zaoszczędzić na wyprzedaży rocznika?

Samochody wyprodukowane w mijającym roku charakteryzują się znacznie niższą ceną niż modele wyprodukowane choćby tydzień później, wyprzedaż rocznika vwale już w 2015 roku. Różnica wynosi zwykle od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dla przykładu, przy zakupie popularnej Škody Roomster pod koniec roku możemy uzyskać rabat w wysokości do 9 tysięcy złotych, a kupując Volkswagena Passata Limousine w autoryzowanym salonie, możemy zapłacić nawet do 20 tysięcy mniej.

Jest to bardzo opłacalne w przypadku zakupu auta na długie lata. Gdy jednak za kilka lat chcielibyśmy sprzedać samochód, jego potencjalny nowy właściciel może być bardziej zainteresowany rocznikiem auta niż jego faktycznym stanem technicznym i zażądać nieco niższej ceny.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kupna auta?

Kolejną kwestią, która wymaga naszej szczególnej uwagi, są zapisy w umowach. Każde, nawet najdrobniejsze ustępstwo od pożądanego przez nas ideału, powinno być utrwalone na piśmie. Należy dokładnie przeczytać każdy punkt dokumentu, może się bowiem zdarzyć, że sprzedawca zapomni o czymś poinformować i niechcący skorzystamy z oferty lub usługi, z której wcale nie zamierzaliśmy – a także za taką trzeba zapłacić.

W ofertach często możemy znaleźć promocyjne pakiety:

  • ubezpieczeń
  • serwisowania auta
  • dodatkowego wyposażenia

Zdarza się jednak, że choć są one naprawdę korzystne, to o związanych z nimi dodatkowych opłatach dowiadujemy się dopiero z umowy.

Warto też szukać w umowie zapisów na temat skutków i procedur postępowania w razie ewentualnych wad technicznych pojazdu.

Co zrobić, jeśli na wyprzedaży rocznika nie ma już Twojego wymarzonego modelu?

Wyprzedawane modele szybko się kończą. Często w trakcie wizyty w salonie okazuje się, że naszego wymarzonego koloru lub modelu już nie ma. By zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i straconego czasu, warto wcześniej przygotować sobie kilka wariantów.

Możemy też zapytać dealera o możliwość sprowadzenia modelu o konkretnych parametrach z innego salonu lub z zagranicy.

W autoryzowanych salonach taką możliwość mamy nawet w przypadku, gdy kupujemy auto w leasingu lub bierzemy kredyt na zakup samochodu (http://www.volkswagen.pl/pl/oferta-specjalna-i-finansowanie/oferta-finansowa/kredyt-niska-rata.html).

Co jednak, gdy okaże się, że nasze auto co prawda jest dostępne, ale w wersji, która była już testowana na różnego rodzaju prezentacjach? Auto jest już wyeksploatowane, ale z reguły wersja demonstracyjna jest dodatkowo przeceniona.

Oprócz specjalnych wyprzedaży, salony samochodowe często proponują także atrakcyjne plany finansowania, które bywają korzystniejsze niż rabat na auta z poprzedniego rocznika. Warto więc zastanowić się, która z opcji będzie dla nas bardziej intratna.

W obliczeniach pomogą nam kalkulatory finansowe.