zakup samochodu na kredyt - ile to kosztuje

Zakup samochodu na kredyt – ile to kosztuje?

Poleć ten wpis

Zakup samochodu na kredyt wiąże się nie tylko ze spłatą kwoty zaciągniętego kredytu, ale także szeregu kosztów dodatkowych tego rodzaju finansowania pojazdu. Zobacz, za co tak naprawdę zapłacisz, biorąc nowe auto na kredyt!

Kwota kredytu a koszty kredytu

Kwota kredytu to środki pieniężne, które bank pożycza ci na zakup nowego samochodu. Jednak decydując się na zakup samochodu na kredyt, oprócz kwoty kredytu będziesz musiał spłacić również tzw. całkowity koszt kredytu. To suma wszystkich kosztów, którymi obciążany jest kredytobiorca w związku z zawartą z bankiem umową kredytową. Na koszty kredytu składają się np.:

  • oprocentowanie nominalne kredytu – zależy od stóp lombardowych (2,50%) ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej i zgodnie z prawem nie może być wyższe niż czterokrotność aktualnej stopy lombardowej,
  • prowizja banku za udzielenie kredytu,
  • opłaty dodatkowe pobierane przez bank, np. opłata za spłatę kredytu przed terminem czy opłata za zmianę terminarza spłat,
  • koszt związany z dodatkowymi usługami, np. umowami ubezpieczeniowymi.

RRSO – szybkie porównanie ofert kredytowych

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to procentowe wyrażenie całkowitego kosztu kredytu. Pozwala ona na szybkie porównanie ofert kredytów samochodowych dostępnych na rynku. Dla przykładu, w listopadzie 2017 roku RRSO dla ŠKODA Kredyt Niskich Rat wynosiła 4,30%, a dla SEAT KREDYT MOC NISKICH RAT –  9,87%.

Zakup samochodu na kredyt – ile w sumie zapłacisz?

Dopiero suma kwoty kredytu i całkowitego kosztu kredytu da ci wymierny obraz tzw. całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta, czyli kwoty, którą w ostatecznym rozrachunku zapłacisz za zakup samochodu na kredyt. W szybkim zorientowaniu się, ile będzie kosztował cię kredyt samochodowy, pomoże ci kalkulator kredytowy dostępny na stronach internetowych większości marek samochodowych. Dla przykładu, parametry kredytu dla Škody Fabii w podstawowej wersji przedstawiają się następująco:

  • cena pojazdu: 43 390 zł,
  • wkład własny: 8 678 zł,
  • okres kredytowania: 48 miesięcy,
  • rata miesięczna: 433 zł,
  • rata finalna: 19 947 zł.

W tym wypadku całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta wynosi 49 409 zł, a zatem całkowity koszt kredytu to 6 019 zł.