zakup samochodu na kredyt

Zakup samochodu na kredyt – kupujemy kampera!

Poleć ten wpis

Wakacje tuż-tuż. Być może tym razem swój urlop spędzisz uprawiając tzw. caravaning, czyli turystykę motorową, gdzie bazą noclegową i żywieniową będzie twój własny samochód, tzw. kamper? Dowiedz się, ile wyniesie rata w przypadku gdy zdecydujesz się na zakup samochodu na kredyt, a także jakie są koszty jednorazowego wynajmu tego typu auta!

Zakup samochodu na kredyt – ile wyniesie rata?

Jako że caravaning staje się coraz popularniejszy w Polsce, istnieją banki, które wychodzą naprzeciw nowym modom, proponując oferty kredytów na zakup samochodu turystycznego. Nierzadko oferty te są tworzone we współpracy z firmami sprzedającymi kampery. Decydując się na zakup samochodu na kredyt, należy liczyć się z ratą kredytu wynoszącą minimum ok. 2 200 zł (w przypadku nowego kampera Pilote Mooveo P 673 o wartości 175 000 zł). Kamper o wartości 175 000 zł jest jednak pojazdem relatywnie tanim, szacowana rata w kredycie na ten model kampera jest zatem ratą najniższą, jakiej możesz się spodziewać, kupując caravan. Standardem stają się bowiem pojazdy turystyczne w cenach rzędu 300 000 – 500 000 zł, a górny limit cen tego typu samochodów praktycznie nie istnieje.

Wakacyjna przygoda z kamperem, czyli ile kosztuje wynajem samochodu turystycznego?

Jeśli zakup samochodu na kredyt nie jest dla ciebie, możesz zdecydować się na jednorazowy wynajem pojazdu turystycznego. Decydując się na wynajem kampera w sezonie wysokim, czyli od czerwca do września, należy przygotować się na koszt rzędu 600 zł brutto za dobę przy przykładowym założeniu, że wynajem trwa 5-14 dni.

Planując koszty wynajmu samochodu warto sprawdzić także:

  • jaki rodzaj ubezpieczenia gwarantuje firma wynajmująca auto,
  • czy firma narzuca dzienny limit kilometrów,
  • czy pobierana jest kaucja,
  • czy pobierana jest opłata serwisowa,
  • czy pobierana jest opłata za sprzątanie pojazdu.

Warto pamiętać też, że standardowy kamper jest pojazdem wieloosobowym (np. 4-6 osobowym), dlatego koszt wynajmu brutto za dobę można z powodzeniem podzielić między wszystkich członków „załogi”.

Czy od zakupu kampera można odliczyć podatek VAT?

Okazuje się, że tak! Dotyczy to jedynie ściśle określonych nabywców. Aby móc odliczyć VAT od zakupu pojazdu turystycznego należy spełnić następujące warunki:

  • prowadzić działalność gospodarczą – firma może odliczyć VAT od tego typu zakupu, osoba prywatna – nie,
  • przekonać Urząd Skarbowy, że będziemy wykorzystywać samochód realnie w naszej działalności gospodarczej, tzn.w celach biznesowych (dobrze, by profil naszej działalności zakładał korzystanie z tego typu pojazdów),
  • być płatnikiem VAT,
  • nabyć kampera od firmy, która może wystawić nam fakturę VAT.